ЛИДЕМ: Реакција по повод изјавата на Христијан Мицковски

Почитувани, Жално е што и новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ се уште е заробено во минатото и под силно влијание на ретроградните сили, кои што повеќе од една деценија ја држеа Македонија под заложништво. Вчерашната прес-конференција на новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во врска со отстранувањето на споменикот на Андон- Ќосето, не донесе ништо ново освен најава за продолжување на ...

Повеќе »

Issue n°7 – 21 February 2018

19/02/2018 Hans van Baalen: ‘We must stand up against human rights abuses’ Gathering with freedom fighters from five continents in the capital of human rights, ALDE Party President Hans van Baalen MEP took the stage this week at the opening of the 10th Geneva Summit for Human Rights and Democracy in Switzerland. 21/02/2018 Vice President meets with ANC in Armenia ...

Повеќе »

ЛДП Прилеп: Ја поздравуваме одлуката на Владата на Република Македонија за зголемување на субвенциите за тутунарите

Интегрален текст од прес-конференцијата на ОО на ЛДП Прилеп. _________________________________________________ Почитувани граѓани, почитувани тутунари Општинската организација на ЛДП од Прилеп ја поздравува одлуката на Владата на Република Македонија за зголемување на субвенциите за тутунарите. Поткревањето на висината на субвенциите по килограм предаден тутун кои сега ќе изнесуваат 80 денари за прва класа, 70 денари за втора класа и 60 денари ...

Повеќе »

Issue n°6 – 14 February 2018

   14/02/2018 I love the EU It’s Valentine’s Day and today we are having a date with our true love: the EU – what about you? Do you want to join our date? Check this article to sign up! 14/02/2018 Expert Forums for the 2019 ALDE manifesto coming up During the first half of 2018, a series of expert hearings ...

Повеќе »

Антонио Димов – Нов директор на КПУ – “Идризово“

Владата на Република Македонија, на својата 54 седница, донесе одлука за именување на Антонио Димов за директор на Казнено-поправната установа “Идризово“. Димов е дипломиран економист. Во својата професионална кариера има работено во компанијата „Брако’ а подоцна и во „Фершпед“ а работел и како финансиски советник и во неколку други компании. Во ЛДП членува од 1997 година и низ годините извршувал различни партиски ...

Повеќе »

Изборно Собрание на ОО на ЛДП Охрид

Вчеравечер (11.02.2018) во Охрид, ЛДП одржа редовно изборно Собрание на Општинската организација на ЛДП. На собранието присуствуваа 70 делегатите кои го избраа нов Општински одбор кој брои 21 член и надзорен одбор од три члена. Потоа Општинскиот одбор, на својата прва седница, едногласно го избра Горан Симоноски за Претседател на Општинската организација кој ќе ги води охридските либерал-демократи во наредниот ...

Повеќе »

Александар Ружин, член на ЦО, интервју за “Idol.mk”

Кој е Александар Ружин и што јавноста знае за него? Како овој млад и амбициозен политичар се справува со предизвиците во животот? Што прави во слободно време? Сето ова и многу повеќе од ексклузивното интервју на Идол.мк со Александар Ружин, истакнат член на ЛДП и магистер по политички науки. Кога влезе во политика и зошто?  – Уште во студентските денови ...

Повеќе »

Директорот на УХМР, Ивица Тодоровски, во седиштето на Светската Метеоролошка огранизација во Женева, Швајцарија

Директорот на УХМР, Ивица Тодоровски (ЛДП), учествува на состанокот на директори на регионот Европа и југозападна Азија кој се одржува на секои четири години во седиштето на Светската Метеоролошка огранизација во Женева, Швајцарија. На состанокот се договара планот за работа и развој на Националните Хидрометеоролошки служби во наредните четири години

Повеќе »

Боби Мојсоски е избран за нов директор на Агенцијата за поддршка на претприемништвото на Република Македонија

Боби Мојсоски е избран за нов директор на Агенцијата за поддршка на претприемништвото на Република Македонија. Мојсоски доаѓа од Кичево. Член е на Централниот одбор на ЛДП.

Повеќе »

Issue n°5 – 7 February 2018

   07/02/2018 It’s plenary week at the European Parliament! It’s plenary week at the European Parliament in Strasbourg. Ending female genital mutilation, geo-blocking, the European Commission’s new strategy for the Western Balkans are some of the topics that our Members of the European Parliament sitting in the ALDE Group are focusing on this week. 02/02/2018 8 ALDE MEPs shortlisted for ...

Повеќе »