ЛДП учесник на состанокот на Советот на ALDE во Софија

Делегација на ЛДП, предводена од Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, учествуваше на состанокот на Советот на ALDE Group – Liberals and Democrats in the European Parliament кој викендов се одржа во Софија, Република Бугарија. Делегацијатаоствари бројни средби со претставници на националните парламенти од државите од Европа, министри, европратеници и други значајни учесници на овој собир на либерал демократите. На маргините на состанокот ...

Повеќе »

ЛДП Куманово: Активности за одбележување на роденденот на ЛДП

ОО на ЛДП-Куманово на 18.04.2018 година, во партиската просторија, со пригоден коктел го одбележа 21-от роденден на партијата. Пред многубројните присутни членови на партијата, пред симпатизерите и гостите, со пригодни говори се обратија Потпретседателот на партијата, г-динот Игор Вељаноски и Претседателот на ОО на ЛДП, г-динот Ивица Костовски, по што ја пресекоа и роденденската торта. Покрај Потпретседателот на партијата, на прославата присуствуваше ...

Повеќе »

ЛиДеМ: Најостро го осудуваме приведувањето на девојката поради употреба на канабис

Либерално Демократската Младина најостро го осудува настанот во кој беше приведена девојката во Скопје после нејзиното уживање на канабисот. Сметаме дека основните човековите слободи и права мораат да се почитуваат и тие преставуваат камен темелник на едно здраво демократско општество за кое се бориме и сакаме да живееме. Поминуваат веќе 21 година од кога ЛиДеМ неуморно се залага за имплементација ...

Повеќе »

ЛДП: Директорот на ДБКИ, Стојан Славески, на средба со директорот на канцелатијата за национална безбедност на Шпанија

Директорот на дирекцијата за безбедност на класифицирани информации, Стојан Славески, ја предводеше македонската делегација која беше во посета на Канцеларијата за национална безбедност на Кралството Шпанија. Во рамки на посетата се оствари средба со директорот на Канцеларијата, Хозе де Блас, при што беа разменети искуства за работата на институциите и беше изразена поддршка на напорите на Република Македонија за интеграција ...

Повеќе »

ЛДП: Државниот секретар од МЕ, Зоран Павловски, предвоник на македонската делагација во Бугарија

Софија, 13.04.2018 Македонија и Бугарија ќе ги поврзат организираните пазари за тргување со електрична енергија, предвидува Меморандумот за разбирање што во Софија го потпишаа претставници на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) и МЕПСО од македонска страна и претставници на бугарската Регулаторна комисија за енергетика (EWRC), бугарскиот електропреносен систем оператор ЕСО и бугарската берза за електрична енергија ИБЕКС. Потпишувањето беше резултат ...

Повеќе »

ЛДП Куманово: Активности за одбележување на роденденот на Либерално демократската партија

Во рамките на одбележувањето на 21 година од формирањето на ЛДП, ОО на ЛДП – Куманово, во соработка со ЈП „Чистота и зеленило“-Куманово, засади 21 садница на просторот пред супермаркетот „ТУШ“. Во текот на спроведувањето на оваа еколошка акција, претседателот на ОО на ЛДП, Ивица Костовски даде изјава за медиумите. „Денешната акција за озеленување на Куманово се вклопува во нашата ...

Повеќе »

ЛДП: Пратеничката Јулиана Николова, викендов во Охрид на симулација на законодавен процес за Предлог закон за донација на храна во организација на NDI

Пратеничката на ЛДП, Јулиана Николова, викендов присуствува во Охрид на симулација на законодавен процес за Предлог закон за донација на храна во организација на NDI. Македонија – 8ма земја во светот по фрлање отпад по жител, 450.000 жители под ризик од глад и сиромаштија 5та од најранливи земји од климатски промени. Пристапот на решавањето на проблемот мора да биде системски, ...

Повеќе »

ЛДП Куманово: Посета на“Порака наша“

По повод големиот христијански празник Велигден, Форумот на жени при ОО на ЛДП – Куманово, честитајќи им го празникот, подели велигденски јајца во Дневниот центар за лица со посебни потреби „Порака Наша“ во Куманово.

Повеќе »