ЛДП на конгресот на Алијансата на либерали и демократи во Европа (АЛДЕ)

%d0%b3%d0%be%d1%80%d0%b0%d0%bd-%d0%bc%d0%b8%d0%bb%d0%b5%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8Делегација на Либерално-демократската партија, предводена од претседателот, Горан Милевски, присуствува на конгресот на Алијансата на либерали и демократи во Европа (АЛДЕ), кој се одржува во Варшава, Полска.

Денеска, ЛДП е повторно вратена како член во семејството на европските либерали и демократи, за чиј влез позитивно се изјаснија сите членки на АЛДЕ. ЛДП е единствена партија од Македонија која е членка на оваа организација, примена под уставното име.

Алијансата на либерали и демократи во Европа важи за 4-та сила во Европскиот парламент, од каде доаѓаат премиерите на Данска, Белгија, Финска, Холандија, Луксембург и Словенија.

%d0%bc%d0%b8%d0%bb%d0%b5%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%85%d0%b0%d0%bd%d1%81-%d0%b2%d0%b0%d0%bd-%d0%b1%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d0%bdОваа постапка е силен показател дека либерал-демократите од Европа сакаат час поскоро да ја видат Република Македонија во европското семејство, а изборите – шанса за повторно воспоставување на демократијата, владеењето на правото и почитувањето на човековите права, како и враќање на земјата на одамна изгубениот евроатлантски пат.

Сподели....Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Би можело да ве интересира

Министерот Шапуриќ, гостин на МТВ

Гостување на Министерот Шапуриќ на МТВ на кое се дискутираше на тема финасиска поддршка за ...