ЛДП

Средба со германската амбасадорка Д-р Кристине Д. Алтхаузер

Денес, Претседателот на Либерално-демократската партија Горан Милевски заедно со Ѓорѓи Аврамчев, претседател на Дипломатскиот совет на партијата, остварија средба со амбасадорот на Сојузна Република Германија во Република Македонија Н.Е. Д-р Кристине Д. Алтхаузер. Средбата се одржа во пријателска и конструктивна атмосфера, а со цел меѓусебно запознавање по стапувањето на функцијата претседател на ЛДП на Горан Милевски. Од претставниците на ЛДП, ...

Повеќе »

2015 Liberal Eyes n°10 – 11/03/15

ALDE Party President Sir Graham Watson visits Georgia 09/03/2015 ALDE Party President Sir Graham Watson travelled to Tbilisi, Georgia on Thursday and Friday for a series of meetings with the President, State Minister on European Integration, NGOs and the leaderships of the ALDE member parties in the country. MEPs hold urgent debate on murder of RPR-Parnas leader Boris Nemtsov 11/03/2015 ...

Повеќе »

Чeстит 8-ми март – родовата еднаквост е нашата цел

Форумот на жени при Либерално-демократската партија на Македонија , на сите припаднички од понежниот пол им го честита 8-ми март, денот кој ја симболизира борбата за остварувањето на женските права. Економска, политичка и социјална рамноправност на македонската жена е нашата цел. Оттука, борбата за остварување на родовата еднаквост и заложбите за почитувањето на женските права, се и остануваат приоритети на ...

Повеќе »

Рози од Жерновски за дамите

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, директорот на ЈП ПОЦ, Саша Богдановиќ и советникот од Сојузот на иднината, Дарко Атанасовски денеска со рози им го честитаа празникот на жените на улицата Македонија и на повеќе локации низ општината. Жерновски вели, ова е само симболична честитка бидејќи жените заслужуваат внимание сите 365 дена во годината. Директорот на ЈП ПОЦ, Богдановиќ порача ...

Повеќе »

Неподносливата леснотија за релативизирање на работите

Релативизирањето на работите оди рака под рака со различните перцепции. Но, кога станува збор за Градот, тогаш тоа мора да е апсолутна категорија. Ги следам настаните во последните недели, обидувајќи се барем во моето писание да не внесувам политички аспект, туку да се насочам кон граѓанскиот. Ако експертите тврдат дека Студенчишкото блато мора да се сочува, дека Галичица има многу ...

Повеќе »

Избрано новото раководство на ЛиДеМ

Либерално-Демократската Младина (ЛиДеМ) денес, во полната сала го одржа своето редовно, изборно Собрание. На почетокот на Собранието, пред присутните делегати се обрати претседателот на ЛДП Горан Милевски кој им посака успешна работа на подмладокот а потоа се осврна на актуелната политичка состојба во државата. Убеден сум истакна Милевски дека младите ќе го имаат решавачкиот збор во процесот на промена на ...

Повеќе »

Собрани потписите за пререгистрација на ЛДП

Либерално-Демократската партија изминатите денови ги собра потребните потписи за пре-регистрација на партијата во Централниот Регистар на РМ, а согласно Законот за политички партии. ЛДП со ја пречекори потребната бројка од 1000 потписи и успеа во рок од нецели три дена да собере над 1300 потписи, со што уште еднаш докажа дека е сериозна политички субјект, кој е цврсто врежан во ...

Повеќе »

Интегрален текст од прес конференција на Александар Касапов, советник од ЛДП во Општина Битола

Почитувани, Како што ја сакаме вистината за Македонија така ја сакаме и вистината за Битола. Од аудио снимките,кои што вчера ( 02.03.2015 година) ги изнесе лидерот на СДСМ, г-динот Зоран Заев, можеше да се слушне како Ставревски вели дека во Битола за превоз на ученици е склучен договор со Транскоп коруптивен до даска. Понатаму тој покрај големиот број на навреди ...

Повеќе »

Драган Митевски: Какви луѓе, такво време

Веројатно сте ја чуле изреката од постарите:„Времето, спрема луѓето„ или „Какви луѓе, такво време„. Деновиве прочитав една интересна реченица од мој почитуван и доста активен ФБ пријател: „Народов заслужува многу полоша власт од оваа, но, каде да ја најдеме„. Поминаа времињата кога слушавме и гледавме за големите катастрофи низ целиот свет предизвикани од силно невреме, излеани корита на реки, поплавени ...

Повеќе »

Власта отсега може слободно да пука во сопствениот народ

ЛДП изразува крајна загриженост и згрозеност од донесувањето на измените на Законот за полиција во време кога во државата се нарушени сите демократски постулати. Узурпираните институции од партиите на власт ги доведува во прашање критериумот и начинот на употреба на донесените измени во Законот. По ова ЛДП прашува, кој всушност ќе ја прави проценката кога да се употребат овие насилни ...

Повеќе »