Делегација од ЛДП на конгресот на Европските либерал-демократи во Будимпешта

Милевски - Ван Баален - ШапуриќДелегацијата на Либерално демократската партија, предводена од претседателот, Горан Милевски, учествува на конгресот на АЛДЕ – Алијанса на либерални демократи во Европа, што се одржува во Будимпешта од 19 – 21 ноември.

На маргините на конгресот, претседателот Милевски оствари бројни билатерални средби,  помеѓу кои и со пратеникот во Европскиот парламент, Ханс ван Баален, кој на овој конгрес е  кандидат за претседател на АЛДЕ; престедателот на Сенатот на Романија, Калин Попеску-Тариецану и Илхан Кучук, исто така, пратеник во Европскиот парламент.

На средбите помеѓу другото, се разговараше за можностите кои и’ стојат на располагање на Македонија за забрзување на евроатланските интеграции, за актуелната политичка состојба во Македонија и во регионот, како и за зајакнување на соработката на ЛДП со АЛДЕ.

Во составот на делегацијата, покрај претседателот Горан Милевски, се и Зоран Шапуриќ,  потпретседател на ЛДП и Владимир Кироски, секретар за меѓународна соработка на ЛДП.

Сподели....Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Би можело да ве интересира

Министерот Шапуриќ, гостин на МТВ

Гостување на Министерот Шапуриќ на МТВ на кое се дискутираше на тема финасиска поддршка за ...