Интервјуа

Шапуриќ за Канал 5: Ќе ги поддржиме домашните и странските компании

До крајот на годинава, домашните компании може да очекуваат ист третман и поддршка од владата како и странските инвеститори, најавува министерот задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија. Министерот и потпретседател на ЛДП, Проф. Д-р Зоран Шапуриќ во интервјуто за Канал 5 исто така вели дека големиот број на административци нема да се намалува со отпуштања, ...

Повеќе »

Министерот Зоран Шапуриќ гостин на ТВ Плус Куманово

Министерот и потпреседател на ЛДП, Проф. д-р Зоран Шапуриќ, гостуваше во телевизијата “Плус ТВ Куманово“. Во својот настап помеѓу другото, Шапуриќ ги изнесе главните елементи од изедначувањето на добивање на поволностите за домашните инвеститори, како на оние што ги имаат странските инвеститори. Министерот Шапуруќ се осврна и на проблемите со кои се соочува бизнис секторот во македонската економија и презентираше ...

Повеќе »

Интервју на министерот Зоран Шапуриќ за Вечер: Ќе лобираме за домашните инвестиции, но нема да ги бркаме странците

Зоран Шапуриќ не е ново име на политичката сцена, а во владата на Зоран Заев е назначен за министер без ресор, задолжен за подобрување на бизнис-климата за домашните инвеститори преку измени во законската регулатива. И покрај тоа што на министерската функција е многу кратко време, вели дека е подготвен да го вложи сиот свој капацитет во развивање на еден систем ...

Повеќе »

Проф. Стојан Славески: За подготвеноста на РМ за членство во НАТО

Интервју дадено за магазинот „World Politics Review“ за подготвеноста на РМ за членство во НАТО Why Macedonia’s Bid to Join NATO Is Getting More Complicated The Editors Monday, May 22, 2017 Editor’s Note: This article is part of an ongoing WPR series about NATO members’ contributions to and relationships with the alliance. The Balkan nation of Macedonia has been waiting for years to ...

Повеќе »

Exclusive interview with the leader of the Liberal Democratic Party, Goran Milevski

By Naser Pajaziti / Published on: 18-04-2017, 12:21 _____________________________________________________________________ Milevski: Heads of VMRO-DPMNE want a crisis to save their skin In this interview for IBNA (Independent Balkan News Agency), the leader of the Liberal Democratic Party, Goran Milevski talks about the political situation and the ways it can be solved. Milevski says that the political crisis has been caused by ...

Повеќе »

Димоски за Цивил: Жртва сум на политички притисоци и дискриминација!

Наставникот по македонски јазик, Владо Димовски, граѓански активист, учесник во Шарената револуција, генерален секретар на невладината организација „Центар за меѓуетничка толеранција“ и претседател на Советот за образование во ЛДП, добил отказ од политички причини од в.д. директорот на ОУ „Алија Авдовиќ“ во селото Батинци, општина Студеничани. Уште во предизборието, поради неговата експонираност во граѓанскиот активизам, вели дека му бил намален ...

Повеќе »

Владо Димовски: Македонија се ослободи од притисокот на апсолутистичко владеење

Интервју на Проф. Владо Димовски – превземено од Фактор.мк ______________________________________________________________ ВМРО-ДПМНЕ извојува  пирова победа и ќе мора да голтне многу тешки зборови испорачани од говорницата пред своето гласачко тело.  Во ваква “пат” ситуација од овие парламентарни избори граѓаните сепак ќе се ослободат од притисокот од апсолутистичкото владеење- вели за Фактор, професорот Владо Димовски од Центарот  за меѓуетничка толеранција. Според неговите проекции ...

Повеќе »

Интервју на Проф. Д-р Ѓорѓе Марјановиќ за Плусинфо: Ако Груевски добие 63 пратеници ќе се вратиме во едноумието, осиромашени

Дали со недај Боже исполнувањето на желбата на Никола Груевски за 63 пратеника во новиот парламент, не ќе завладее повторно едноумието, но сега, во осиромашената Македонија, тоа би било многу пострашно. И тоа овој македонски народ не би смеел да го дозволи, оти плурализмот би бил само декор, вели проф. д-р Ѓорѓе Марјановиќ член на Либерално-демократската партија  во кратко интервју. ...

Повеќе »

Горан Милевски: Двата опозициски фронта ќе ја направат власта ранлива на изборите

Интервју на Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, за ПУБЛИКУМ.МК ______________________________________________________ ПУБЛИКУМ: Какви се Вашите впечатоци после Конгресот на СДСМ? Ќе одговорат ли позитивно опозицијата, граѓанскиот сектор, интелектуалците на повикот на Заев за заеднички настап на изборите? МИЛЕВСКИ: Опозиционите партии веќе одговорија на повикот на СДСМ за силно обединување со граѓаните во борбата против криминалното зло кое владее со Македонија. Секој ...

Повеќе »