Интервјуа

Димоски за Цивил: Жртва сум на политички притисоци и дискриминација!

Наставникот по македонски јазик, Владо Димовски, граѓански активист, учесник во Шарената револуција, генерален секретар на невладината организација „Центар за меѓуетничка толеранција“ и претседател на Советот за образование во ЛДП, добил отказ од политички причини од в.д. директорот на ОУ „Алија Авдовиќ“ во селото Батинци, општина Студеничани. Уште во предизборието, поради неговата експонираност во граѓанскиот активизам, вели дека му бил намален ...

Повеќе »

Владо Димовски: Македонија се ослободи од притисокот на апсолутистичко владеење

Интервју на Проф. Владо Димовски – превземено од Фактор.мк ______________________________________________________________ ВМРО-ДПМНЕ извојува  пирова победа и ќе мора да голтне многу тешки зборови испорачани од говорницата пред своето гласачко тело.  Во ваква “пат” ситуација од овие парламентарни избори граѓаните сепак ќе се ослободат од притисокот од апсолутистичкото владеење- вели за Фактор, професорот Владо Димовски од Центарот  за меѓуетничка толеранција. Според неговите проекции ...

Повеќе »

Интервју на Проф. Д-р Ѓорѓе Марјановиќ за Плусинфо: Ако Груевски добие 63 пратеници ќе се вратиме во едноумието, осиромашени

Дали со недај Боже исполнувањето на желбата на Никола Груевски за 63 пратеника во новиот парламент, не ќе завладее повторно едноумието, но сега, во осиромашената Македонија, тоа би било многу пострашно. И тоа овој македонски народ не би смеел да го дозволи, оти плурализмот би бил само декор, вели проф. д-р Ѓорѓе Марјановиќ член на Либерално-демократската партија  во кратко интервју. ...

Повеќе »

Горан Милевски: Двата опозициски фронта ќе ја направат власта ранлива на изборите

Интервју на Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, за ПУБЛИКУМ.МК ______________________________________________________ ПУБЛИКУМ: Какви се Вашите впечатоци после Конгресот на СДСМ? Ќе одговорат ли позитивно опозицијата, граѓанскиот сектор, интелектуалците на повикот на Заев за заеднички настап на изборите? МИЛЕВСКИ: Опозиционите партии веќе одговорија на повикот на СДСМ за силно обединување со граѓаните во борбата против криминалното зло кое владее со Македонија. Секој ...

Повеќе »

Проф. Д-р. Славески – Претседател на одборот за безбедност на ЛДП: Ердоган во Турција е неспоредливо помоќен од Груевски во Македонија! -Интервју за Фактор.мк

Актуелната власт на Република Македонија одржуваше многу добри односи со турските политички лидери. Во таа смисла случувањата во Турција можат да имаат ефект и на Македонија, како пример, како една власт се пресметува со своите политички противници. Меѓутоа овдешната власт ја нема моќта која ја има Ердоган во Турција и не верувам дека кај нас можат да се случат слични ...

Повеќе »

Ивица Костовски – ЛДП Куманово: ВМРО-ДПМНЕ нема теоретски шанси да победи во Куманово

Интервју со претседателот на општинската организација на ЛДП, Ивица Костовски _____________________________________________________________ Претседателот на ЛДП Куманово, Ивица Костовски, вели дека граѓаните на Куманово се жртвени јариња на централната власт, која има негативен однос не е само кон гласачите на СДСМ и коалицијата, туку и кон гласачите на ВМРО-ДПМНЕ. Затоа е убеден дека нивниот политички опонент нема шанси да ги добие локалните ...

Повеќе »

Малиновски: Политички и правни претпоставки за специјално одделение во кривичниот суд

Интевју, за ResPublica на Драган Малиновски, адвокат и член на ЦО на ЛДП ________________________________________________________ Кривичниот суд, кој безрезервно прифаќаше се` што беше побарано од Јавното обвинителство, премина во другата крајност во односот кон новосоздаденото СЈО одбивајќи ги сите негови барања. Кривичниот суд дури оспоруваше и надлежности на СЈО, прашање за кое тој воопшто нема надлежност. За да се овозможи кредибилен процес низ ...

Повеќе »

Горан Милевски за Стандард.мк: Ова е борба на нормалноста против лудилото

Оваа држава не е сопственост на ВМРО, на нивните хирови, криминали и злосторства, ова е држава на граѓаните и мислам дека масовните протести ќе бидат реперот кој ќе ја означи и поголемата одлучност на меѓународната заедница во решавањето на кризата, вели во интервју за Стандард.мк, Горан Милевски, претседател на ЛДП. Верувате ли дека претседателот Ѓорге Иванов ќе најде излез од ...

Повеќе »

Филип Јаневиќ – изјава за Радио Слободна Европа: Факултетската диплома го загуби значењето

„Младите разбираат дека образованието во Македонија е нивната најголема пречка за нивниот сопствен развој. Токму преку дел од програмите на Европската унија многу млади ги користат како можност да можат да избегаат од државата.“ „За жал образованието кај нас е сведено на врски, пријатели, партиски познанства и слично, што секако не доведува до еден квалитет. На удар најповеќе се најде ...

Повеќе »

Интервју – Даница Чадиева: Допрва ќе гледаме притисоци врз Јанева и СЈО!

  Отсуството на реакција на државното Јавно Обвинителство за начинот на кој беше приведен екс министерот за внатрешни работи и лидер на Обединети за Македонија Љубе Бошковски е само уште една потврда за начинот на работа на оваа институција. „Не е ова единствен случај Обвинителството и Зврлевски да ги чуваат предметите во заклучена фиока и да не отвараат истрага”, вели ...

Повеќе »