Интервјуа

Филип Јаневиќ – изјава за Радио Слободна Европа: Факултетската диплома го загуби значењето

„Младите разбираат дека образованието во Македонија е нивната најголема пречка за нивниот сопствен развој. Токму преку дел од програмите на Европската унија многу млади ги користат како можност да можат да избегаат од државата.“ „За жал образованието кај нас е сведено на врски, пријатели, партиски познанства и слично, што секако не доведува до еден квалитет. На удар најповеќе се најде ...

Повеќе »

Интервју – Даница Чадиева: Допрва ќе гледаме притисоци врз Јанева и СЈО!

  Отсуството на реакција на државното Јавно Обвинителство за начинот на кој беше приведен екс министерот за внатрешни работи и лидер на Обединети за Македонија Љубе Бошковски е само уште една потврда за начинот на работа на оваа институција. „Не е ова единствен случај Обвинителството и Зврлевски да ги чуваат предметите во заклучена фиока и да не отвараат истрага”, вели ...

Повеќе »

Интервју со Проф. Д-р Ѓорѓе Марјановиќ за faktor.mk: : Одлуката на Уставен е голема срамота!

Досега имавме политичка, знаeвме и за морална криза во општеството, nа сега државата е и во длабока уставна криза. Ова е прва реакција на еден од најафирмираните универзитетски професори  Ѓорѓе Марјановиќ. Познатиот кривичар со директна провокација за Уставните арбитри –„Како тие исти судии би реагиралe кога жртва на педофил би бил некој член од нивното потесно или пошироко семејство. Дали и ...

Повеќе »

Интервју на претседателот на ЛДП, Горан Милевски, за Радио Слободна Европа: Со Специјален суд против „Сваровски“ судството

Како што се избра ДИК, како што се избра СЈО, има доволно чесни и објективни судии коишто може да ги преземат предметите кои ги работи Катица Јанева и да донесат одлука која што нема да биде под притисок на „Сваровски“ судиите, односно на ВМРО-ДПМНЕ, вели претседателот на ЛДП Горан Милевски во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Господине Милевски на ...

Повеќе »

Милевски за Слободен Печат: Ова е битка на нормалноста со лудилото и криминалот.

Владејачките партии, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, донесоа одлука предвремените парламентарни избори да се одржат на 24 април. Опозицијата, значи и Вашата Либерално-демократска партија, е против овој датум. Зошто? – Избори на 24 април не може да се одржат не само затоа што така смета опозицијата, туку затоа што објективно не постојат услови за фер, демократски и кредибилни избори. Ова е нотирано ...

Повеќе »

Потпретседателот на Либерално-демократската партија, Проф. Зоран Шапуриќ, гостин во емисијата Клик Плус на ТВ21

Потпретседателот на Либерално-демократската партија, Проф. Зоран Шапуриќ, гостин во емисијата Клик Плус на ТВ21 на тема:  Колку “тежат” новите движења и помалите партии

Повеќе »

Зоран Шапутиќ: За состојбите со загадувањето на воздухот во Скопје

Во продолжение Ви пренесуваме дел од изјавите на Потпретседателот на ЛДП, Зоран Шапуриќ, поранешен министер за живтона средина, за состојбите со загадувањето на воздухот во Скопје, дадени за НОВА ТВ и ТВ 24 Вести. за 24 Вести: “….. Потребни се итни и поинтензивни мерки, но и финансиски средства за менаџирање на проблемот. Еколошките такси мора да се слеваат во независен ...

Повеќе »