Интервјуа

Интервју со Проф. Д-р Ѓорѓе Марјановиќ за faktor.mk: Потписите од Пржино не се лепени, местени и креирани!

“Политичари за кои постои  сомневање дека се сторители на кривични дела во никој случај не можат да обавуваат какви и да е јавни функции, а особено не да се членови на влада. Тие треба да бидат изведени  на суд”. Овој став за Фактор го соопшти еден од најафирмираните универзитетски професори Ѓорѓе Марјановиќ. Познатиот кривичар потенцира – македонските политичари мора да ...

Повеќе »

Груевски е смртно уплашен од демократија – интервју на Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, за “Слоободен печат“

• Дел сте од опозицискиот блок, кој е влезен во финални преговори со власта за решавање на политичката криза, но прогнозите не се многу надежни. Дали сте оптимист дека кризата може да се реши и кои се црвените линии на ЛДП преку кои не би смеело да се помине? – ЛДП од своето формирање до денес е водена од заложбите на ...

Повеќе »

Горан Милевски за dokaz.mk: Станав претседател во најтешкиот период

Пет прашања за лидерот на ЛДП, Горан Милевски. За партијата, за опозицијата, за Македонија. Благодарност од Доказ што одвои време да ни одговори. 1, Како го оценувате периодот од вашиот избор за лидер на опозициската ЛДП до денес, дали новиот тим и вие донесовте свежина во самата партија и каде да ја бараме разликата на досегашниот претседател и вас. Поточно ...

Повеќе »

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, гостин во Анализа24

Претседателот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски, беше гостин во емисијата Анализа 24, каде ги презентираше ставовите на ЛДП и опозицијата во врска со актуелните политички случувања во Република Македонија.

Повеќе »

Генералниот секретар на Либералната Интернационала, Емил Кирјас, во посета на Кампот на слободата

Членот на ЛДП и Генерален секретар на Либералната Интернационала, Емил Кирјас, оствари посета на Кампот на слободата, со што даде подршка на активностите кои ги превзема опозоцијата. Во рамките на посетата, Емил Кирјас, зема учество на дискусијата која се одржа во кампот на тема:  “Стратегии на отпорот против авторитаризмот и неофашизмот“ Еве дел од настанот проследен низ фотографии Во продолжение можете да ...

Повеќе »

Германска телевизиска куќа во кампот на ЛДП пред влада

Германската телевизиска куќа АРД, во рамките на прилогот за протестите кои се организирани со барање за оставка на владата на Груевски, во посета и на кампот на ЛДП пред владата на РМ. Притоа, беше остварен и разговор со портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ. Целиот прилог можете да го проследите ТУКА

Повеќе »