Колумни

Македонци и Грци – Колумна на Проф. Стојан Славески за “Нова Македонија“

Може ли македонската држава во услови на билатералниот спор со Грција и надвор од структурите на НАТО и Европска Унија да стори нешто повеќе за нашите сонародници во Грција? Навистина, македонските влади се обидувале преку механизмите на Обединетите нации и на Советот на Европа да го постават ова прашање на дневниот ред на овие институции. Но засега нема некои позначајни ...

Повеќе »

“Германски печат на македонската политичка криза“ – Колумна на Проф. Стојан Славески за “Нова Македонија“

Првпат во македонско-германските односи имаме назначено „специјален пратеник“ на германската влада, кој треба да бара решение за долгата политичка криза во земјава што лесно може да премине во безбедносна и да ја наруши регионалната стабилност. Тоа е вистински предизвик за новата улога што сака да ја игра Германија во Европа. За добро или за лошо Македонија повторно ќе биде место ...

Повеќе »

“Нема правда, нема мир“ – Колумна на Проф. Стојан Славески за “Нова Македонија“

Аболицијата, која претседателот Ѓорге Иванов, им ја даде на педесетина лица (политичари, нивни соработници и вработени во безбедносниот сектор) се чини дека ја прелеа чашата и предизвика ерупција на незадоволство низ целата земја Насловот на денешната колумна е позајмен од протестантите на Шарената револуција. Аболицијата, која претседателот Ѓорге Иванов, им ја даде на педесетина лица (политичари, нивни соработници и вработени ...

Повеќе »

Филип Јаневиќ: Самоубиство во самоодбрана

Кој би рекол дека пред крајот на 10 годишниот натпревар на македонските граѓани со режимот ќе се изнагледаме вакви автоголови и тоа едно добри три комада од страна на резервниот џокер на власта во моментална улога на претседател. Очигледната нервоза кај селекторот Груевски доведе до ваков подарок за целокупната граѓанска опозиција во државата, вакво јавно признание дека ДПМНЕ е криминално-мафијашка ...

Повеќе »

ВИЕ БЛЕЕТЕ, АМА НИЕ ВЕ БДЕЕМЕ – Колумна на Даница Чадиева

Уставниот суд-последна потврда за владиното судство. И како да ни е малку нам на граѓаните од судско обвинителската перверзија, и како да малку се изнаслушавме и изнагледавме на се. И како потврда, како мур на сето тоа ни дојде (не)Уставниот суд. Црните тоги одлично одработија досега, нормално за ДПМНЕ, сега дојде ред и на групацијата црвени тоги, односно на пет ...

Повеќе »

Кратка теорија за пропаста

Велигденскиот остров или меѓу староседелците познат како Рапа Нуи е фасцинантен пример во човековата историја за општество кое преминало кон самоуништување трошејќи ги сопствените ресурси. Самиот остров е едно од географски најизолираните места во светот. Се наоѓа во Тихиот океан, дури 2000 километри одалечен од најблискиот населен остров и 3500 километри одалечен од Јужна Америка. Островот денеска е светска туристичка ...

Повеќе »

Тихомир Ручкоманов: Гевгелија – Портата на европскиот протекторат – ПЈРМ

Деновиве граѓаните на општина Гевгелија се сведоци на се поголемо присуство на полициски и други службеници од повеќе европски држави, блокирана железничка пруга, нефункционален безбедносен систем во кој се малтретираат граѓаните од југоистокот на општината. Се присетив на бегалската криза од август и септември 2015 година и како сето тоа помина, како и да не се случило?! Но, сепак се ...

Повеќе »

Дејан Блажевски – ЛДП Охрид: Вратени на млеко, вратете ги милијардите и престанете да не` цицате!

Се` додека се фокусираме на мебелот, а пред очи ни летаат милионските провизии како и задолжувањата на дневна база со по два милиони евра во име на нашите идни правнуци, се` дотогаш Никола ќе си поигрува со нас. Критички настроената јавност не смее да наседнува на смешни трикови кои имаат за цел да дефокусираат по наредба на Мартинчо.Курирските кујни фрлаат ...

Повеќе »

Филип Јаневиќ: ДАРКО ПОБЕДИ, НИЕ ИЗГУБИВМЕ

Жално е да се гледа македонскиот ТВ гледач во последните години. Хибернира пред ТВ екранот менувајќи турски серии од еден на друг канал, па кога ќе заврши со тоа, малку музичка релаксација со грандови и пинкови таленти, за на крај онака пред спиење и добар сон, да го заврши денот дали со Велики Брат дали со Малдиви дали со Парови, ...

Повеќе »