Новости

ЛДП Куманово: Посета на“Порака наша“

По повод големиот христијански празник Велигден, Форумот на жени при ОО на ЛДП – Куманово, честитајќи им го празникот, подели велигденски јајца во Дневниот центар за лица со посебни потреби „Порака Наша“ во Куманово.

Повеќе »

Претседателот на ЛДП, Милевски, на средба со Комесарот Хан: Македонија пред клучен прогрес, позитивни најави од Брисел

Македонија пред клучен прогрес, позитивни најави од Брисел Претседателот на Либерално-демократската партија Горан Милевски во Брисел денес разговараше со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, само на неколку дена пред објавата на Извештајот на Европската Унија за напредокот на Република Македонија во процесот за пристапување кон Европската Унија. “Имавме користен и добар разговор со комесарот Хан. Ја потврдив определбата на ЛДП и ...

Повеќе »

Иле Митковски, назначен за в.д. директор на Агенцијата за претприемништво на Република Македонија

Иле Митковски од Куманово е назначен за в.д. директор на Агенцијата за претприемништво на Република Македонија. Новиот директор вчера е именуван од управниот одбор на Агенцијата и доаѓа на местото на Боби Мојсоски, кој на последната владина седница е назначен за в.д. директор на Казнено-поправната установа Идризово. Иле Митковски доаѓа од ЈП „Водовод“. Предходно бил и секретар на општинска организација ...

Повеќе »

ЛИДЕМ: Студентска картичка

Почитувани, Либерално – демократската младина активно се вклучува во проектот „Субвенционирање студентски оброк и други студентски потреби“, што Владата го усвои на крајот на месец  јануари оваа година, а  се очекува до крајот на месец  мај целосно да го дефинира како концепт. До Владата и до Министерството за образование ќе доставиме конкретно разработен предлог, кој очекуваме дека ќе биде земен ...

Повеќе »

Интервју на директорот на КПД “Идризово”, Антонио Димов: Затворот Идризово помеѓу минатото и иднината!

Извор: https://vecer.press/ Новиот директор на казнено-поправниот дом “Идризово”, Антонио Димов кој доаѓа од редовите на ЛДП вели дека затворот го затекнал во многу лоша состојба. Покрај финансиските проблеми, затворот има недостатокот на униформирани полицајци, транспортни средства и опрема за секојдневно извршување на работите. На затворот Идризово, во моментов, за да може нормално да функционира неопходни му се 100 нови лица Во ...

Повеќе »

АЛДЕ (ALDE): Од посетата на делегациите на АЛДЕ и ЛИБСЕЕН во Македонија и Косово

Bureau meets with parties in Kosovo and Macedonia  26/03/2018 Hans van Baalen, Behgjet Pacolli, Ilhan Kyuchyuk (from left to right) A delegation from the ALDE Party Bureau visited Pristina, Kosovo and Skopje, Macedonia last week where they met and affirmed their support for ALDE member parties participating in the respective governments. On Thursday, the delegation was received by Behgjet Pacolli, the ...

Повеќе »

ЛДП – Славески: ДБКИ домаќин на меѓународна конференција во Скопје

Директорот на Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации, Стојан Славески (ЛДП), ја отвори дводневната работилницата со наслов „Чувствителните информации во областа на бизнисот, банкарството и ревизијата – правни решенија и практики“, која се одржа во Скопје. Работилницата на која предавачи беа експерти од Република Бугарија, Република Хрватска и Кралството Шпанија беше организирана со поддршка на TAIEX инструментот на Европската комисија.

Повеќе »

ЛДП: Европратеникот Илхан Кучук, во посета на Македонија

Денес во посета на Република Македонија е пратеникот од Европскиот парламент, г-динот Илхан Кучук, кој доаѓа од партијата “Движење за права и слободи“ од Р. Бугарија и е Потпретседател на АЛДЕ (Алијанската на либерали и демократи за Европа), како и член на групата за пријателство на Македонија и ЕУ при Европскиот Парламент. Во рамките на посетата планирани се средби со ...

Повеќе »