Новости

ЛДП: Како да се верува во полиција  во која работат помилувани криминалци?

  Безбедносниот сектор на Република Македонија, длабоко „зарибан“ во криминалите на власта и врхушката на ВМРО-ДПМНЕ,  мора под итно да се декриминализира. Аболицијата на високи полициски функционери од страна на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, јасно потврди дека во МВР работат криминогени лица. Сакајќи или не, Иванов го извади „валканиот веш“ на површина. Самиот чин на повлекување на аболицијата не ...

Повеќе »

Шапуриќ: ЛДП бара итно воведување на трет мобилен оператор во земјата

Интегрален текст од прес конференцијата на потпретседателот на ЛДП, Проф. Д-р Зоран Шапуриќ   Македонија денес е единствена земја во Европа која има само два мобилни оператора. Ова не смееше да се дозволи. По кусо време од спојувањето на мобилните оператори ВИП И ОНЕ и со спојувањето на Македонски телеком и Т-Мобиле, цените значително се зголемија. Просечната цена за една ...

Повеќе »

ЛДП ја продолжува својата меѓународна активност

Делегација на ЛДП во состав Филип Јаневиќ -портпарол, Антонио Димов -Извршен секретар и Александар Ружин -одговорен за организациски активности, викендов учествуваат на Регионалната Академија за Либерализам во Загреб. Оваа академија водена од искусни обучувачи од сестринските партии на ЛДП од Холандија,ВВД и Д66, има за цел да ја подобри внатрепартиската организација и да ја зајакне партиската структура во пресрет на ...

Повеќе »

ЛДП: Повторно се покажа апсурдноста на екстерното тестирање

  Заврши екстерното тестирање на учениците во основните и средните училишта. И оваа година се покажа неговата апсурдност. Екстерното тестирање продолжува да претставува ноќна мора и за учениците и за родителите, како и за наставниците. Наместо да се развива креативноста кај учениците, тие се принудуваат да ги учат напамет дадените одговори на прашањата за екстерното. Голем дел од пршањата се ...

Повеќе »

ЛДП: РЕК Битола е во тотален колапс

Трите блока на термоелектраната РЕК-Битола не се во функција и не произведуваат струја.  Еден од блоковите е во ремонт, вториот одамна не работи а третиот престана денеска. Ова не е  дефект во системот, туку целосен колапс на електро-енергетскиот систем на државата. Загриженоста е голема бидејќи  РЕК Битола е столбот на електро-енергетскиот систем на Македонија, со производство на речиси 80 проценти ...

Повеќе »

ЛДП Битола: До кога ќе се распарчува имотот на Рек- Битола?

Валентин Груевски, член на советот на Оптина Битола и член на ИО на ЛДП, на денешната прес-конференција запраша до кога ќе се распарчува имотот на РЕК. Прес-конференцијата можете да ја приследите на видеото во прилог.

Повеќе »

ЛДП се залага за транспарентен излез од кризата

Во светло на кулминација на политичката криза, Либерално-демократската партија одржа состанок на Извршниот одбор, во кој се анализираа настаните и се констатира дека општествената криза бара промена на системот и на свеста на граѓаните, а не само промена на власта. Сметаме дека со целосното повлекување на аболицијата се создадоа првични услови за продолжување на преговорите со посредство на меѓународната заедница, ...

Повеќе »

ЛДП: Секој граѓанин има причина за бес и револт против оваа власт

Либерално-демократската партија се приклучува на протестот на Шарената револуција, закажан за денеска во 18:00 часот пред Специјалното јавно обвинителство. Како конструктивна партија, која почива на принципите на демократијата, сметаме дека повикот и оправданоста за еден ваков масовен протест е фактичката состојба во државата, неоправдана и неправедна,  во која власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ ја втурна Република Македонија. Веруваме дека огромно мозинство ...

Повеќе »