Новости

Милевски: Не прифаќаме амнестија за Груевски и неговата банда

ЛДП ги осудува и целосно ги отфрла иницијативите изнесени во јавноста со кои се предлага донесување на Закон за амнестија на криминалната врхушка на ДПМНЕ, како начин за излез и разрешување на политичката криза во Македонија. Ова е уште еден доказ дека власта е исплашена и свесна за сопственото незаконско работење, за кое преку амнестијата бара начин за спас на ...

Повеќе »

Средба Милевски -Оер

Денес, Претседателот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски, во придружба на Ѓорѓи Аврамчев, Претседател на Дипломатскиот совет на партијата,  остварија работна средба со Амбасадорката на Република Франција во Македонија Нејзината Екселенција Г-ѓа Лоренс ОЕР. Целта на средбата беше меѓусебно запознавање и размена на согледувања околу актуелната политичка криза во Р. Македонија. На средбата беше изразена загриженоста на ЛДП за немањето на ...

Повеќе »

Средба со германската амбасадорка Д-р Кристине Д. Алтхаузер

Денес, Претседателот на Либерално-демократската партија Горан Милевски заедно со Ѓорѓи Аврамчев, претседател на Дипломатскиот совет на партијата, остварија средба со амбасадорот на Сојузна Република Германија во Република Македонија Н.Е. Д-р Кристине Д. Алтхаузер. Средбата се одржа во пријателска и конструктивна атмосфера, а со цел меѓусебно запознавање по стапувањето на функцијата претседател на ЛДП на Горан Милевски. Од претставниците на ЛДП, ...

Повеќе »

Обраќање на Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, пред битолчани

“Дојде времето да падне маската на чесноста, да падне маската на патриотизмот и на праведноста на оваа власт. Дојде времето да се дознае целата вистина. Вистината за Битола, Вистината за Македонија. Дојде крајот на овој криминален режим.” * “Еден од првите приоритети на новата преодна влада мора да биде расчистување на криминалот во државата. Мора таа нова влада да го ...

Повеќе »

Посета на Општинската органиација на ЛДП Куманово

Во рамките на работната посета на Општина Куманово, Претседателот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски, придружуван од членовите на Извршниот Одбор, Дејанчо Цветановски и Зоран Павловски како и од Претседателот на дипломатскиот Совет на ЛДП Ѓорѓи Аврамчев, остварија средба и со раководството на Општинската организација на ЛДП од Куманово, присуствувајќи на седницата на Извршниот Одбор на ЛДП-Куманово. На средбата, меѓу другото, беа ...

Повеќе »

ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА – Протестен марш во Куманово

Во рамките на проектот “ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА“ здружената опозиција одржа протестен марш во Куманово. На граѓаните им се обратија генералниот Секретар на СДСМ, г-динот Оливер Спасовски и Претседателит на СДСМ, г-динот Зоран Заев. Општинската организација на ЛДП-Куманово активно се вклучи во протестниот марш со присутност на своите членови и симпатизери. Исто така, на протестниот марш присуствуваше и дел од раководството на ...

Повеќе »

ЛДП: Преиспитување на работата и ревизија на одлуките на Комисијата за верификација на фактите

Либерално-демократската партија најостро се противи на лустрацијата на критичките новинари во државата, што според нас, води кон замолчување и дискредитација на професионалните новинари во Р. Македонија. ЛДП силно негодува за начинот на работа на Комисијата за верификација на фактите, за која сметаме дека од самиот почеток на процесот е инструмент на режимот на Никола Груевски, во борба против сите оние ...

Повеќе »

Јаневиќ: Македонија во натпревар со Косово за најниска минимална плата во регионот

Либерално-демократската партија со загриженост го следи постојаниот пад на животниот стандард на граѓаните на Р.Македонија. Во таа насока поразителен е податокот на Европската статистичка служба „Еуростат“, според кој Македонија се наоѓа на самото дно во регионот, а со тоа и во Европа според висината на минималната плата. “Податоците на „Еуростат“покажуваат дека минималната плата во Македонија е 131 евро , или ...

Повеќе »

Прес-конференција на претседателот на ЛДП, Горан Милевски по повод заклучоците од состанокот на АЛДЕ групата во Брисел

(Интегрален текст) На иницијатива на ЛДП, на вчерашната средба на лидерите на АЛДЕ  партијата (на која присуствуваат либералните премиери од ЕУ на Белгија, Естонија, Луксембург, Словенија и Холандија, либералните комесари во Европската Комисија, како и претседателството на АЛДЕ партијата) донесени се заклучоци кои се однесуваат на состојбите во Македонија. Европските либерали, кои се трета по бројност група во Европскиот парламент, ...

Повеќе »

Средба ЛДП – НДИ

Денеска во просториите на Либерално-демократската партија се одржа средба помеѓу претседателот на ЛДП, Горан Милевски и директорот на НДИ во Македонија, Крис Хеншо. На средбата се разговараше за можната соработка помеѓу ЛДП и НДИ во перидот што доаѓа, како и за актуелната политичка состојба во Република Македонија. По средбата, претседателот Милевски и директорот на НДИ, Хеншо изразија взаемна благодарност, со ...

Повеќе »