Внатрепартиски активности

Милевски: Договорот од Пржино мора да опстане и по изборите

„Медиумите и оставката на Груевски се последните битки кои опозицијата заедно со граѓаните треба да ги издвојат што е можно поскоро, за да се врати демократијата во државата и да се организираат веродостојни избори“, рече лидерот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски, на синоќешната трибина во Гевгелија, со која се заокружува серијалот „Македонија после Груевизмот-Либерални решенија“. Груевски тоне во жив песок, ...

Повеќе »

ЛДП: “Сваровски“ судството направи ерозија на правосудниот систем во државата

  Власта направи целосна ерозија на квалитетот, стручноста и моралот на правосудството во Република Македонија. “Сваровски“ судството 10 години е под директна контрола на владеачката гарнитура. Токму состојбите во правосудството и партизираното судство беше една од темите за дискусија на трибината на Либерално-демократската партија во Свети Николе, насловена “Македонија после Груевизмот – Либерални решенија“. Даница Чадиева, Генерален секретар на Форумот ...

Повеќе »

ЛДП: Власта безмилосно ја запостави еколошката агенда

  Македонија се соочува со бројни еколошки проблеми, пред и над се’ – загадениот воздух, непланското градење, прекумерната сеча на шумите, лошото управување со отпадот, што доведува до безмилосно и безобзирно уништување на природата. Екологијата, односно, проблемите, причините, последиците и понудата на решенија, беше една од главните теми на дискусија на синоќешната трибина на Либерално-демократската партија во Свети Николе, како ...

Повеќе »

Николова: Стоп за насилството врз жените и ратификација на Истанбулската конвенција

Интегрален текст од изјавата на претседателката на Форумот на жени на ЛДП, Јулиана Николова   Ден по завршувањето на кампањата „шеснаесет дена активности“ против родово базирано насилство, Форумот на жени  на ЛДП ги заокружува и своите активности во насока на подигнување на свеста за решавање на овој проблем како и негово правилно третирање и најавува и дека продолжува и понатаму ...

Повеќе »

Милевски: Изборите да се одложат ако Груевски продолжи да опструира

“Или ќе се имплементира договорот од Пржино со сите важни реформи, или избори во април нема да има“, ова беше една од главните пораки кои синоќа, од трибината на ЛДП во Велес, ја испорача лидерот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски. Зборувајќи пред велешани, Милевски кажа дека ако не се исполнат сите точки од Договорот од Пржино, односно се’ она што ...

Повеќе »

ЛДП: Ќе ставиме крај на квази-давачките кон малите бизниси

На малите и средни бизниси им треба повеќе простор, за да ‘дишат’. Затоа, новата Влада ќе мора да направи промени во даночната политика, да остави повеќе средства за развој на малите и средни бизниси и да ги укине сите квази-давачки. Ова беше нагласено на трибината на Либерално-демократската партија во Кичево, насловена “Падот на ‘Груевизмот’ – Либерални Решенија’, како дел од ...

Повеќе »

ЛДП: Режимот го изедначи здравството со хаосот

Македонија е единствената држава во Европа која нема организиран здравствен систем. Пациентите се соочуваат со стихијно решавање на нивните здравствени проблеми кои се изедначуваат со хаос, рече др. Бранко Блажевски, член на Советот за здравство на ЛДП, одговорен за клиничко-болничкото лекување, на трибината во Берово, „Македонија после Груевизмот-Либерални решенија“. “Новата Влада ќе се соочи со состојба која бара повторно, речиси ...

Повеќе »

“Македонија после груевизмот“ пристигна и во Берово

Вчеравечер, Либерално-демократската партија го продолжи серијалот на трибини под наслов “Македонија после груевизмот – Либерални решенија“ кои се одржуваат низ градовите во Република Македонија. Овојпат, трибината се одржа во Берово. Присутните беа запознаети со актуелните состојби во поедини области (економија, здравство и т.н.) но пред се беа запознаети со мерките кои ЛДП ги предлага и за кои се залага, а со ...

Повеќе »

ЛДП Велес: 6-то Собрание

Вчеравечер се одржа 6-тото Собрание на Општинската организација на Либерално-демократската партија од Велес. На Собранието, пред присутните делегати и гости беа презентирани собраниските документи меѓу кои Извештајот за работата на ОО на ЛДП Велес помеѓу двете собранија, како и правците за натамошно делување на Општинската организација. Исто така присутните делегати гласаа за избор на раководство на Општинската оргазнизација. За претседател повторно ...

Повеќе »

Милевски: Јанкуловска ја гризе совеста, очигледно таа не спие мирно

Дали и’ е мирна совеста на поранешната министерка на МВРО, или од неа зборува потсвеста, штом се загрижила за сонот на новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски? Токму преземањето на Министерството за внатрешни работи од страна на опозицијата, очекувањата на граѓаните и стравувањата на власта, беше главната тема на говорот на претседателот на ЛДП, Горан Милевски во Струмица, на ...

Повеќе »