Прес-конференции

ЛДП: Постојат решенија за намалување на загадувањето на воздухот

Интегрален текст од прес конференција на потпретседателот на ЛДП, Зоран Шапуриќ   Квалитетот на здравјето и на животот на човекот, во голема мера, зависи од квалитетот на животната средина. За Либерално-демократската партија, животната средина е врвен приоритет. ЛДП многу пати реагираше на постојаната деградација на животната средина. Загадувањето на амбиентниот воздух е една од најголемите закани по здравјето на граѓаните. ...

Повеќе »

Ѓошевска: Од 11-ти декември, подобрена улога на жената во општеството

Форумот на жени на ЛДП во новата влада после 11-ти декември  ќе ги има следните приоритети. – Активна улога на жената во борбата против семејното насилство, и усвојување на Конвенцијата за борба на жената против семејното насилство. –  Намалување на родовата нееднаквост на сите полиња, вклучувајќи ја  и потполната еднаквост во парламентот и владата на Република Македонија. – Поголема заштита ...

Повеќе »

Јаневиќ: Како ВМРО-ДПМНЕ стана најбогатата партија во една од најсиромашните земји во Европа?

Интегрален текст од прес конференцијата на портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ Очајните се обидите на поранешниот премиер преку најава со задоцнети проекти да го отргне вниманието на јавноста од сомнителните активности на неговата партија. Имено,партијата на Груевски веќе една недела молчи како ДПМНЕ успеа да стане најбогата партија во една од најсиромошните држави во Европа. ВМРО ДПМНЕ цела недела нема ...

Повеќе »

Цветковски: Директорите на неколку училишта во Битола се со истечен мандат

Интегрален текст од прес конференцијата на претседателот на ОО ЛДП Битола, Томе Цветковски Либерално-демократската партиај денеска ќе изнесе неколку факти за тоа дека Битола не функционира нормално и Владимир Талески, во интерес на сите граѓани, мора веднаш да поднесе оставка. ЛДП ќе ја запознае јавноста со состојбите во битолското образование и начинот на кој ДПМНЕ ја практикува власта. Според официјално ...

Повеќе »

Груевски: Итна оставка на Талески и избори за нов градоначалник на 11 декември!

Интегрален текст од прес конференцијата на членот на ИО на ЛДП и советник во општина Битола, Валентин Груевски Битола во овој момент нормално не функционира, Битола се мачи, Битола дише на жабри.  Градоначалникот е во притвор веќе трет месец, и никој не знае до кога тоа ќе трае. На почетокот на школската година нема кој да распише тендер за превоз ...

Повеќе »

ЛДП – Јаневиќ: Каква смисла имаат преговорите во Пржино по новото задолжување на власта?

Интегрален текст од прес конференцијата на портпаролот на ЛДП,Филип Јаневиќ  Либерално-демократската партија е сериозно загрижена  од темпото и нивото на задолженост на земјава, особено по официјализирањето на намерата на власта за издавање на нова еврообврзница од рекордни 650 милиони евра. Овој чин на власта во заминување е погубен поради фактот што задолжувањето со еврообврзницата не е мотивирано заради продуктивна потрошувачка, ...

Повеќе »

ЛДП бара оставка од битолскиот градоначалник и извинување за битолчани

Интегрален текст од прес-конференцијата на Претседателот на ЛДП Битола, Александар Касапов ********************************************* Почитувани, ЛДП и опозицијата денес ќе дадат еден совет и ќе испратат неколку барања до аболицираното лице Владимир Талески и Вмро – Дпмне. ЛДП и опозицијата бараат: Талески да си поднеси оставка со цел да се релексира состојбата во Битола, но и да не влијае од позиција на градоначалник на ...

Повеќе »

Јаневиќ: Иванов, дали си спремен да го потврдиш уништувањето на уставниот поредок?

Интегрален текст од денешната прес-конференција на портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ Со вчерашната скандалозна одлука на Уставниот Суд, со кој се укинува Законот за помилување од 2009-та година, судот се стави во директна служба на осомничените високи функционери на ВМРО ДПМНЕ. Целта е повеќе од јасна – злосторничко здружување со цел останување на власт на една партија. Експресната одлука, непозната ...

Повеќе »

Јаневиќ: Груевски да каже дали прифатил изградба на бегалски кампови во државата?

Интегрален текст од прес-конференцијата на портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ Либерално-демократската партија внимателно ги следи и е длабоко загрижена за актуелните проблеми со бегалската криза во Европа и моменталните случувања во државата. Вознемирува фактот што токму нашата држава се’ почесто се спомнува како своевиден  “бегалски камп”, кој треба да ги сопре бегалците и на тој начин да ги обезбеди границите ...

Повеќе »

Милевски: Договорот од Пржино не смее да се поништи!

Интеграле текст од прес-конференцијата на Горан Милевски, претседател на ЛДП и пратеник во Собранието на РМ Лилберално-демократската партија е со став дека не смее да се поништи Договорот од Пржино, ниту од страна на опозицијата, ниту од страна на власта. Апелираме до четирите партии, потписнички на договорот од Пржино, да го почитуваат договореното, особено во делот на реформите. Што се ...

Повеќе »