Прес-конференции

ЛДП Битола: Пред Јанева да почне истрага, Талески да си поднесе оставка

Специјалниот  јавен обвинител, Катица Јанева, пред една недела доби податоци за 35 предмети од Јавното обвинителство. Меѓу тие предмети беше и кривичната пријава за злоупотреба на службената положба и овластување поднесена против лицата В.Т и С.Б од Општина Битола. Како што стоеше во информацијата од специјалното јавно обвинителство, своевремено од Општина Битола беше земена документација од страна на полицијата, а ...

Повеќе »

(ВИДЕО) Касапов: Битолските политичари не смеат да ја заборават Битола

Интегрален текст на Александар Касапов, советник во Советот на општина Битола од   Политичарите од Битола треба да знаат дека пред се“, тие се битолчани, а потоа членови на политичка партија. Тоа значи дека тие треба да се грижат за интересите на Битола и битолчани, а не за интересите на партијата. За жал, со буџетот на Р.Македонија за 2016 година, ...

Повеќе »

Либерално-демократската партија бара намалување на цената на парното греење

Интегрален текст од денешната прес конференција на Проф. Д-р Зоран Шапуриќ: Помина еден месец од 15 октомври, датумот кога согласно Правилникот за цени на толинска енергија и системски услуги, донесен од Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија, отпочнува испорака, односно снабдување, со топлинска енергија на потрошувачите кои ги користат услугите на парното греење.  Во меѓувреме, сведоци сме дека  во ...

Повеќе »

Јаневиќ: Независна истрага за случувањата во Куманово и откривање на нарачателите

Интегрален текст од прес-конференцијата на портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ Либерално-демократската партија го поздравува фактот што на денешната седница на Собранието на Р.Македонија ќе се изберат нови министри и нови заменици министри кои треба да бидат контролен механизам и да дадат гаранција дека во април ќе имаме минимум фер избори. Ова de facto е учество на опозицијата во постоечката влада, ...

Повеќе »

ЛДП Битола: Спортот во Битола е во очајна состојба.

Прес-конференција на Претседателот на Лидем-Битола, Целе Јолевски за очајната состојба во која се наоѓа битолскиот спорт. “Почитувани, ЛДП, после две и пол години од третиот мандат на градоначалникот и Вмро-Дпмне или вкупно десет и пол години од нивното владеење, сака да ја потсети битолската јавност, за пустошот кој владее во битолскиот спорт и битолската спортска инфраструктура, а за кој пустош ...

Повеќе »

ЛДП-Битола: Итно укинување на екстерното тестирање во образованието

Општинската организација на ЛДП Битола побара укинување на екстерното тестирање во образованието. Тоа на прес-конференција го побара Александар Касапов претседател на Општинската организација на ЛДП Битола. Прес-конференцијата можете да ја проследите на следното видео:

Повеќе »

ОО ЛДП Гевгелија: Што се случува со Р-103, делница Прдејци – Смоквица

(Интегрален текст од прес конференцијата на претседателот на ОО ЛДП Гевгелија, Тихомир Ручкоманов)             Општинската организација на Либерално-Демократската партија Гевгелија, после укажувањата на наши сограѓани, денес, од лице место, односно од регионалниот пат Р-103, Ве известуваме дека поднесовме предлог до градоначалникот на општина Гевгелија, Иван Франгов и претседателот на Советот на општина Гевгелија, г-дин Драги Хаџи Николов, итно да се ...

Повеќе »

ЛДП Битола: Бараме воведување мерки за подобрување на безбедноста во сообраќајот во Општина Битола

Почитувани, ЛДП сака да ја извести битолската јавност дека од Советот на општина Битола и градоначалникот Талески побаравме информација за мерките и активностите кои Општина Битола ќе ги преземе за унапредување на безбедноста на сообраќајот во Општина Битола. Со оглед на големиот број на жртви и повредени во сообраќајни незгоди, сметаме дека Општина Битола мора да донесе акциони планови за ...

Повеќе »

ЛДП – Јаневиќ: Уште еден кукавички обид на режимот да воведе цензура

Неуставен, антидемократски, нецивилизиран, срамен, скандалозен, само вака може да се оцени потегот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за најавениот предлог-закон за забрана на објавувањето на прислушуваните материјали. Преку овој обид со драконски казни и цензура да се спречи ширењето на „Вистината за Македонија“, јасно се препознава стравот и нервозата кај ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ од губењето на власта. Истовремено, преку експресното повлекување ...

Повеќе »

Иницијативата на ЛДП за преземање мерки за подбрување на безбедноста во сообраќајот и во Советот на општина Битола

Интегрален текст од пресот на Александар Касапов, советник од ЛДП во Советот на општина Битола   Почитувани, За изградба на небезбеден мост како што е „Црн Мост“, власта предводена од ВМРО – ДПМНЕ и нивниот миленик, Владимир Талески, потрошија неколку стотици илјади евра. Ние, како опозиција, најпрво укажавме дека нема потреба од изградба на ваков кружен тек. Но, не бевме ...

Повеќе »