Прес-конференции

ЛДП – Јаневиќ: Уште еден кукавички обид на режимот да воведе цензура

Неуставен, антидемократски, нецивилизиран, срамен, скандалозен, само вака може да се оцени потегот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за најавениот предлог-закон за забрана на објавувањето на прислушуваните материјали. Преку овој обид со драконски казни и цензура да се спречи ширењето на „Вистината за Македонија“, јасно се препознава стравот и нервозата кај ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ од губењето на власта. Истовремено, преку експресното повлекување ...

Повеќе »

Иницијативата на ЛДП за преземање мерки за подбрување на безбедноста во сообраќајот и во Советот на општина Битола

Интегрален текст од пресот на Александар Касапов, советник од ЛДП во Советот на општина Битола   Почитувани, За изградба на небезбеден мост како што е „Црн Мост“, власта предводена од ВМРО – ДПМНЕ и нивниот миленик, Владимир Талески, потрошија неколку стотици илјади евра. Ние, како опозиција, најпрво укажавме дека нема потреба од изградба на ваков кружен тек. Но, не бевме ...

Повеќе »

ЛИДЕМ со предлог до младите на ВМРО ДПМНЕ

Либерално-демократската младина сака да и предложи на УМС на ВМРО – ДПМНЕ, идниот пат кога ќе возат велосипеди, да започнат од Полигонот за полагање на возачки испити и ископаниот паркинг, да влезат во спортската сала, да продолжат покрај уништената фонтана, запустениот Офицерски дом и искршените плочки по Широк Сокак. Посетата на Киното Манаки, кое се гради веќе четири календарски години, ...

Повеќе »

ЛДП: Сваровски судството во одбрана на Груевски

Oсновниот суд Скопје 1 го демаскира криминалот сторен од Никола Груевски и неговата свита, со тоа што одлучи снимките од прислушувањето да се издвојат како незаконски прибавени докази. Очигледно дека преку ваквата одлука Груевски  се обиде да го маскира својот страв од специјалниот јавен обвинител и се затскрива зад контролираното судство. Либерално-демократската партија  не е изненадена од одлуката на судот, снимки ...

Повеќе »

Јаневиќ: ЛДП сериозно загрижена за здравјето и безбедноста на работниците од објектите на Скопје 2014

Либерално-Демократската партија изразува сериозна загриженост за здравјето и безбедноста на работниците кои работат на владини проекти, за потребите на Скопје 2014. “На температури од над 40 степени во сенка и околу 50 степени на вжешетениот асфалт, безмилосно се експлоатира трудот на градежните работници за потребите на Скопје 2014. Налогодавачот на овој проект, кој се претвори во бунар без дно за ...

Повеќе »

Јаневиќ: ЕБР да објасни како од обезбедување на Владата, стигнаа до градската библиотека “Браќа Миладиновци“

Либерално-демократската партија , денеска до Основното јавно обвинителство на Р.Македонија  достави кривична пријава против непознати сторители , вооружени лица вработени во Министерството за внатрешни работи , конкретно во Единицата за брзо распоредување. “Како партија, чии основни постулати се демократијата и слободата на граѓаните не можеме да останеме рамнодушни на случувањата од 5 мај, кога во доцните часови, вооружени лица вработени ...

Повеќе »

Милевски: Не прифаќаме амнестија за Груевски и неговата банда

ЛДП ги осудува и целосно ги отфрла иницијативите изнесени во јавноста со кои се предлага донесување на Закон за амнестија на криминалната врхушка на ДПМНЕ, како начин за излез и разрешување на политичката криза во Македонија. Ова е уште еден доказ дека власта е исплашена и свесна за сопственото незаконско работење, за кое преку амнестијата бара начин за спас на ...

Повеќе »

Јаневиќ: Македонија во натпревар со Косово за најниска минимална плата во регионот

Либерално-демократската партија со загриженост го следи постојаниот пад на животниот стандард на граѓаните на Р.Македонија. Во таа насока поразителен е податокот на Европската статистичка служба „Еуростат“, според кој Македонија се наоѓа на самото дно во регионот, а со тоа и во Европа според висината на минималната плата. “Податоците на „Еуростат“покажуваат дека минималната плата во Македонија е 131 евро , или ...

Повеќе »

Прес-конференција на претседателот на ЛДП, Горан Милевски по повод заклучоците од состанокот на АЛДЕ групата во Брисел

(Интегрален текст) На иницијатива на ЛДП, на вчерашната средба на лидерите на АЛДЕ  партијата (на која присуствуваат либералните премиери од ЕУ на Белгија, Естонија, Луксембург, Словенија и Холандија, либералните комесари во Европската Комисија, како и претседателството на АЛДЕ партијата) донесени се заклучоци кои се однесуваат на состојбите во Македонија. Европските либерали, кои се трета по бројност група во Европскиот парламент, ...

Повеќе »

Милевски: Груевски – канцер на македонската држава  

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, во денешната прес конференција изрази голема загриженост за узурпацијата на сите институции од партијата на власт, каде и воедно увери дека начинот на владеење на премиерот и неговите најблиски соработници е целосно разобличен. Деветгодишното владеење со страв и заплашување успеа од модерна, европска, прогресивна држава да ја претвори во монархија, а граѓаните во робови, оттука ...

Повеќе »