Соопштенија

ЛДП: Груевски да го врати мандатот

И по една недела од доделувањето на мандатот, Никола Груевски не успева да формира влада. Напротив, тој  и натаму си игра со трпението на граѓаните, кои јасно на 11 декември гласаа за промени и смена на режимот. Намерите на Груевски се јасни. Спречување на формирање на нова влада на чело со опозицијата, држење на државата во заложништво и промоција на ...

Повеќе »

Потребни се засилени активности на надлежните институции за подобрување на состојбите на патиштата

И покрај тоа што лошите временски состојби, односно снежните врнежи и ниските темератури беа најавени десеттина дена порано, голем дел од патиштата долго време беа непроодни. Големи застои и тешкотии во одвивање на сообраќајот имаше и на меѓународните патни правци на Коридорот 10 и Коридорот 8 и тоа во услови на снежна покривка од десет сантиметри и повеќе. Дел од ...

Повеќе »

ЛДП: Политичките партии да ги тргнат канџите од ДИК

Политичките партии, учесници во изборниот процес да престанат со вршење на притисоци врз работата на Државната изборна комисија. Неприфатливо е било какво мешање во работите на ДИК, дури ниту најмала интервенција врз процедурите на нејзиното одлучување. Членовите на ДИК да не потклекнуваат на политичкото влијание и притисоците, а уште помалку, да не потклекнуваат на пресијата од повикот на одредени партии ...

Повеќе »

Јаневиќ: Наместо иднина, ВМРО-ДПМНЕ ја погреба Република Македонија

Интегрален текст од прес конференција на портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ   Се ближиме кон крајот на политичката кампања и не можеме а да не ги забележиме се поголемите лаги кои доаѓаат од ДПМНЕ во вид на предизборни ветувања за наводна посветла и поубава иднина. Во нивнатa програма која реално е збирштина на лаги напишани на 500 страни веќе никој ...

Повеќе »

ЛДП на конгресот на Алијансата на либерали и демократи во Европа (АЛДЕ)

Делегација на Либерално-демократската партија, предводена од претседателот, Горан Милевски, присуствува на конгресот на Алијансата на либерали и демократи во Европа (АЛДЕ), кој се одржува во Варшава, Полска. Денеска, ЛДП е повторно вратена како член во семејството на европските либерали и демократи, за чиј влез позитивно се изјаснија сите членки на АЛДЕ. ЛДП е единствена партија од Македонија која е членка ...

Повеќе »

ЛДП: Аргировски свесно ги доведува пензионерите во заблуда

Со изјавата за телевизијата 24 Вести, Драги Аргировски го покажа своето вистинско лице, манипулант со што пензионерите ги става во заблуда. Во предизборниот период на предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември 2016-та, различни политички партии потпишаа политички коалиции со кои сакаа да стекнат подобри позиции пред гласачкото тело. Во тие моменти, помпезно се појавува и Драги Аргировски, на чело ...

Повеќе »

Јаневиќ: Се покажа оправдано барањето на ЛДП за поставување на мерна станица во Куманово

Се покажа како оправдано и повеќе од потребно, континуираното барање на ЛДП за поставување на мерна станица во Куманово. Благодарение на тоа, нашите сограѓани сега имаат можност на лесен и достапен начин да го видат квалитетот односно неквалитетот на воздухот кој секојдневно го вдишуваат. Почитувани сограѓани, резултатите од мерната станица се застршувачки. Од анализа на податоците од мерната станица може ...

Повеќе »

ЛДП: Независно и ефикасно пензионерско здружување

Либерално-демократската партија се залага за трансформиран и независен субјект на пензионерското здружување.  Да не се случи повеќе еден човек да одлучува во името на сите пензионери. Раководството на Сојузот на пензионерски здруженија на чело со Драги Аргировски, надвор од Законот здруженија, за лични привилегии, во името на сите пензионери потпиша коалиција, партиски пакт, со една политичка партија – ВМРО ДПМНЕ. ...

Повеќе »

ЛДП: Постојат решенија за намалување на загадувањето на воздухот

Интегрален текст од прес конференција на потпретседателот на ЛДП, Зоран Шапуриќ   Квалитетот на здравјето и на животот на човекот, во голема мера, зависи од квалитетот на животната средина. За Либерално-демократската партија, животната средина е врвен приоритет. ЛДП многу пати реагираше на постојаната деградација на животната средина. Загадувањето на амбиентниот воздух е една од најголемите закани по здравјето на граѓаните. ...

Повеќе »

Средба на ЛДП со Иво Вајгел и Кнут Флекенштајн

Денеска, делегација на Либерално-демократската партија во состав од Филип Аврамчев и Јасмина Конеска, оствари средба со европратениците Иво Вајгел и Кнут Флекенштајн. За време на средбата, присутните се осврнаа на неколку теми, меѓу кои и договорот од Пржино, како и изборите на 11 декември, кои сите со нетрпение ги очекуваме како разрешница на кризата. На европратениците им беа презентирани програмските ...

Повеќе »