Соопштенија

Јаневиќ: Како ВМРО-ДПМНЕ стана најбогатата партија во една од најсиромашните земји во Европа?

Интегрален текст од прес конференцијата на портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ Очајните се обидите на поранешниот премиер преку најава со задоцнети проекти да го отргне вниманието на јавноста од сомнителните активности на неговата партија. Имено,партијата на Груевски веќе една недела молчи како ДПМНЕ успеа да стане најбогата партија во една од најсиромошните држави во Европа. ВМРО ДПМНЕ цела недела нема ...

Повеќе »

Налбанти: Нерамномерниот економски развој – проблем на целата држава

Интегрален текст од прес конференцијата на Јован Налбанти, ОО ЛДП Битола   Повод за овој прес е загрижувачкиот тренд на се поголемиот нерамномерен развој на планските региони во Македонија,а особено загрижувачки за нас во Битола е се поголемата разлика во економски и вкупен општествен развој  на Пелагонискиот плански регион,во однос на другите региони, а особено на скопскиот плански регион.Сакаме да ...

Повеќе »

  ЛДП: Жалиме што власта не го поддржа СЈО и застана во заштита на криминалот

Либерално-демократската партија изразува жалење што владејачкото мнозинство во Парламентот не ги поддржа законските измени кои Специјалното јавно обвинителство  ги побара за поефикасно работење. Не  можеме да најдеме оправдување зошто поединци или политичка партија би биле против измените кои ги бараше ова обвинителство, освен тоа дека целта им била да го заштитат и прикријат криминалот, корупцијата и изборните фалсификати. Новата влада ...

Повеќе »

ЛДП: Силна поддршка во борбата против ракот на дојката

Ракот на дојката е болест од која се загрозени многу луѓе и заедно со поддршката на своите најблиски, секојдневно се борат со последиците од неа. Со цел да упатиме порака на безрезервна поддршка на сите храбри жени кои ја водат својата борба со оваа болест и нивните семејства, да искажеме почит кон лекарите и професионалците посветени на овој проблем, да ...

Повеќе »

Николова: Груевски не може да се амнестира од последиците од увозот на стари возила

Интегрален текст од прес конференцијата на Јулиана Николова, Претседателка на Форумот на жени на ЛДП   Либерално-демократската партија со денешната прес конференција сака да реагира на мерките кои синоќа ги промовираше поранешниот премиер на Македонија. Со мерките кои ги донесе токму Владата на Груевски во 2010 година, беа увезени близу 200.000 половни автомобили, кои доведоа до енормно загадување на воздухот ...

Повеќе »

ЛДП: Поддршка за ратификување на Инстанбулската конвенција        

Проблемот со насилството врз жените и семејното насилство е голем општествен проблем. За Либерално-демократската партија, спречувањето и заштитата од различните форми на насилство врз жените е приоритетно прашање. Затоа, ја поддржуваме иницијативата на Националата мрежа против насилство врз жените и семејното насилство за Ратификација на Истанбулската конвенција како досега најсеопфатен документ кој го регулира овој проблем. За таа цел, вчера ...

Повеќе »

Законот за легализација на канабис за медицински цели не одговара на потребите на граѓаните

Либерално–Демократската партија, како еден од иницијаторите на Законот за легализација на канабисот во медицински цели, воопшто не е задоволна од неговото спроведување. Се потврдуваат нашите стравувања дека Владата на ДПМНЕ овој закон го донесе од чистинтерес во договор со фармацевтската индустрија исклучиво за нивна взаемна корист, а на штета на граѓанинот. Уште од самиот почеток на спроведувањето на овој закон ...

Повеќе »

ЛДП: Доцна е за Груевски да го оправа спортот во државата

Верувале или не и тоа се случи, обвинетиот од СЈО, поранешниот премиер на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, по десет години владеење, сега од позиција на лидер на партија, највува дека ќе го опоравува спортот во државата. На само два месеца пред парламентарните избори, екс премиерот се дрзна да ветува крупни чекори за спас на врвните спортови, oткако прволигашки ...

Повеќе »

“Еразмус“ ги потврди двојните аршини на македонското правосудство

Либерално-демократската партија јавно го повикува македонското правосудство, правдата и законите да ги применува подеднакво за сите. Случајот „Еразмус“ ги потврди двојните аршини на македонското правосудство. По барање на Јавното обвинителство, Кривичниот суд, Скопје денеска донесе одлука да им забрани на четворица осомничени професори од Економскиот факултет да продолжат да предаваат. Прашуваме, во што е разликата со осомничените политичари од власта, ...

Повеќе »

ЛДП: Двојните аршини на македонското правосудство

Македонското правосудство продолжува со апсурдите и двојните аршини. Обвинителството за спречување организиран криминал, бара од судот да им изрече мерка забрана за работа на  професорите и асистентите, на Економски факултет во Скопје, осомничени за корупција ,  да немаат допир со студентите, додека функционерите од власта осомничени за тешки криминали се недопирливи. Најизвиканите во „бомбите“слободно шетаат низ светот и собираат камчиња  ...

Повеќе »