Соопштенија

ЛДП: за втората бомба

Почитувани, Либерално демократската партија на Македонија е згрозена од јавашлукот со кој челните луѓе на ВМРО-ДПМНЕ директно се мешаат во судскиот систем на државата. Либерално демократската партија е згрозена од начинот на кој власта го крши Уставот, приватноста, угледот и достоинството на граѓаните. По вчерашните објавени разговори каде е очигледна спрегата помеѓу високи функционери на власта и правосудниот систем, само ...

Повеќе »

Соопштение на Либерално Демократската Партија – 13/02/15

Глодарската чума тропна и на вратите на Македонија. Заразната болест туларемија им се заканува на жителите на поплавените подрачја. Токму затоа после потврдата за три случаи заразени со оваа опасна болест во Скопје, Либерално Демократската Партија предупредува на брза и неодложна реакција на сите надлежни инстанци во Република Македонија. Либерално Демократската Партија бара Министерството за здравство, односно Центарот за контрола ...

Повеќе »

ЛДП бара оставка од Тодоров

Либерално Демократската Партија сочуствува со семејството на малата Тамара и изразува силно жалење за прерано заминатиот млад живот. Истовремено, Либерално Демократската Партија упатува силен револт и негодување кон институциите задолжени за лекувањето на малата Тамара. Македонската јавност знае дека Министерството за здравство преку министерот Тодоров даде јавно ветување дека токму министерството ќе го плати лекувањето на Тамара во странство. Оттогаш ...

Повеќе »

ЛДП во посета на поплавените региони

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски денес беше во посета и помош на поплавените подрачја во пелагонискиот регион, заедно со советниците во општина Битола од редовите на ЛДП, Валентин Груевски и Александар Касапов, заедно со генералниот секретар на СДСМ Оливер Спасовски, пратениците Васко Ковачевски и Јулијана Христовска како и со други претставници од раководстото на коалициониот партнер СДСМ. “Ова е уште ...

Повеќе »

ЛДП: Целосна поддршка за Заев во објавувањето на материјалите

Претседателот на Либерално Демократската Партија, Горан Милевски денес го одржа првиот состанок на новоизбраниот Централен Одбор. Состанокот, меѓу останатите точки, имаше информативен карактер – информирање на членовите од страна на раководството за актуелните случувања на политичката сцена, тековните активности, како и за натамошните чекори во кои ќе се движи опозицијата, од која дел е и самата ЛДП. Гостин на состанокот ...

Повеќе »

Средба ЛДП – Крамариќ

Претседателот на Либерално Демократската Партија, Горан Милевски, заедно со генералниот секретар, Дуфе Кукоски и со членот на ЦО, Ѓорѓи Аврамчев, денеска остварија работна средба со амбасадорот на Република Хрватска, Н.Е. Андреј Крамариќ. На средбата се разговараше за чекорите кои опозицијата ќе ги презема, по повод минатонеделните случувања, како и за натамошните дејствија на новоизбраното раководство на Либерално Демократската Партија. Амбасадорот ...

Повеќе »

ЛДП: Тајните снимки од кабинетската средба на Груевски и Заев се скандалозни

Почитувани, Либерално Демократската Партија вчерашните снимки на разговор помеѓу премиерот Груевски и Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги смета за скандалозни. По објавувањето на снимките се поставуваат прашањата: Дали премиерот Груевски лично учествувал во креирање и диструбуцијата на снимките? Дали овие снимки се направени по претходно обезбеден судски налог? Дали има снимки и од други опозиционери кои се следени и ...

Повеќе »

Доделено признание на Ѓорѓи Маријановиќ

Шестото Собранието на ЛДП на својот истакнат и долгогодишен член професорот Ѓорѓи Маријановиќ му додели Признание за неговата животна посветеност за развој на демократијата и плурализмот во Република Македонија со цел истата да стане пристојно место за живеење. Признанието гласи:   Признание   на Ѓорѓе Маријановиќ за децениската посветеност за развој на демократијата со цел Република Македонија да стане пристојно ...

Повеќе »

Честитка од претседателот Заев до новиот претседател на ЛДП Горан Милевски

Почитувани, Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, упати честитка до новоизбраниот претседател на Либерално демократската партија, Горан Милевски. „Ви го честитам изборот за претседател на Либерално демократската партија, во мое име и во име на Социјалдемокарскиот сојуз. Пожелувам да ја водите партијата мудро и во насока на обединување, како единствен начин за успешни политики, коишто во овие тешки моменти за Република ...

Повеќе »

Остварена работна средба на раководството на ЛДП со фондацијата “Фридрих Науман“

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски заедно со Генералниот секретар на партијата, Дуфе Кукоски непосредно по изборот на новите функции, својот прв работен состанок во неделата го оддржаа со претставниците на Фондацијата за слобода “Фридрих Науман“. На средбата се разменија мислења околу начините на идната соработка помеѓу ЛДП и оваа германска фондација. Исто така, беше договорено во наредниот период да се ...

Повеќе »