Соопштенија

Шестото собрание на ЛДП

Шестото собрание на Либерално-демократската партија ќе се одржи на 01.02.2015 година (недела) во Холидеј Ин во Скопје со почеток во 11:00 часот и ќе трае еден ден.

Повеќе »

Никој нема право да им забрани на младите да критикуваат и маршираат

Денеска е 10. Декември, меѓународен ден на човековите права. Слоганот за оваа, 2014-та гласи: Почитување на човековите права 365 денови во годината! Текстот на Универзалната декларација за човекови права е најпреведуваниот документ во светот, по Библијата. Ова е првиот документ во кој на глобално ниво се изразени правата на кои природно, сите човечки суштества имаат право. Тие се обдарени со ...

Повеќе »

ЛДП на меѓународна конференција за значењето на локалната политика и демократија

Во организација на Националниот демократски институт, Меѓународната демократска иницијатива и Либерално-демократската партија на Србија, минатиот викенд во Белград се одржа конференција на представници на Либерал-демократските партии од Србија, БиХ, Хрватска и Македонија посветена на проектот “Јакнењето на политичките партии низ развитокот на локалните партиски политики”. Конференцијата имаше работен поднаслов „Прекуграничната соработка на либералите на Југоисточна Европа“. Беа разменети искуствата во ...

Повеќе »

Медиумите да бидат критични и да не цензурираат

Либерално-демократската партија му се заблагодарува на досегашниот известувач на ЕП за РМ, Ричард Ховит, за неговиот ангажман, а од новиот, Иво Вајгл, очекува да и’ помогне на Македонија шесте позитивни препораки на Комисијата за проширување на ЕУ да се преточат во датум за почеток на преговорите. Нивните јасни и добро намерни пораки, беа различно толкувани и цензурирани од страна на ...

Повеќе »

Воспоставена соработка помеѓу ЛДП и Републиканската народна партија

Денеска во седиштето на ЛДП се одржа заедничка средба помеѓу претставници на ЛДП, Партијата за движење на Турците и Републиканската народна партија од Република Азербејџан. На средбата беше заклучено дека политичката и економска соработката помеѓу двете држави не е на задоволително ниво и постои потреба од интензивирање на сите активности вклучително и помеѓу политичките партии се со цел унапредување на ...

Повеќе »

Жерновски во посета на Битола

Во рамките на своите тековни активности, Претседателот на ЛДП, Андреј Жерновски, и Генералниот секретар на ЛДП, Дуфе Куковски, беа во редовна посета на општинската организација на ЛДП од Битола. Во Битола, на седницата на Општинскиот одбор на организација со раководството на партијата, на состанокот пред присутните членови беше разгледана актуелната политичка состојба во Република Македонија, при што беа изнесени ставовите ...

Повеќе »

Новите задачи за Груевски по НАТО самитот во Кардиф

Пред десетина дена, во контекст на заклучоците од првата Конференција за земјите од Западен Балкан, предупредив дека ја губиме перспективата на државата заради виртуелната реалност на Премиерот. Суровата реалност сека и од Кардиф не потсети дека и во НАТО не може да се биде членка без принципиелно, сериозно и државничко однесување. Реалноста од Кардиф зборува дека во текот на сесиите ...

Повеќе »

Изјавата на Лавров – провокација или погрешна интерпретација?

Либерално демократската партија е непријатно изненадена од изјавата на шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. Тој за сараевски “Дневни Аваз” изјави дека проширувањето на НАТО со поранешните југословенски републики- Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, би претставувала провокација. ЛДП се надева дека изјавата е лошо интерпретирана или неавтентична, водејќи се од фактот дека од моментот кога Македонија се здоби ...

Повеќе »