Форумот на жени на ЛДП го честита интернационалниот ден на жената, 8ми Март

Денес, заедно со жените од целиот свет, ги прославуваме постигнувањата во унапредувањето на женските права и ја истакнуваме нашата борба за родова еднаквост.

Остануваме посветени на намалувањето на родовиот јаз во општеството и истакнуваме дека родовата еднаквост еден од најважните економски и социјални приоритети на Република Македонија.

Ратификација на Истанбулската конвенција, безбедноста од родово базирано насилство, финансиска и економска сигурност, соодветна политичка, општествена, економска партиципација на жените во сите сфери на општеството, квалитетна репродуктивна здравствена заштита се само дел од заложбите на ЛДП, на кои остануваме максимално посветени.

Нека ни е честит 8ми Март!

Сподели....Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Би можело да ве интересира

Министерот Шапуриќ, гостин на МТВ

Гостување на Министерот Шапуриќ на МТВ на кое се дискутираше на тема финасиска поддршка за ...