ЛДП: Европратеникот Илхан Кучук, во посета на Македонија

Денес во посета на Република Македонија е пратеникот од Европскиот парламент, г-динот Илхан Кучук, кој доаѓа од партијата “Движење за права и слободи“ од Р. Бугарија и е Потпретседател на АЛДЕ (Алијанската на либерали и демократи за Европа), како и член на групата за пријателство на Македонија и ЕУ при Европскиот Парламент.

Во рамките на посетата планирани се средби со преставници на Владата на РМ и претсавници на политички субјекти во државата.

Во 10:00 часот, г-динот Кучук има средба со Заменик на Претседателот на Владата на РМ, задолжен за европски прашања, г-динот Бујар Османи.

Во 11:00 часот има средби во Министерството на надворешни работи.

Од 12:00 часот во Собранието на Република Македонија ќе реализа поединечни средби со преставниците на политичките партии ЛДП, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, БЕСА, СДСМ и ТХП.

Во придружба на г-динот Кучук се и г-динот Роман Јакиќ, Претседателот на регионалната либерална мрежа Libseen (Liberal South East European Liberals) и г-динот Гашпер Копрившек, член на бордот на АЛДЕ.

Сподели....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someone

Би можело да ве интересира

ЛДП-Славески: Потпишан Меморандум за соработка со Комората за приватно обезбедување

Директорот Дирекција за безбедност на класифицирани информации, Стојан Славески, потпишa меморандум за соработка со претседателката ...