ЛДП бара оставка од битолскиот градоначалник и извинување за битолчани

Интегрален текст од прес-конференцијата на Претседателот на ЛДП Битола, Александар Касапов

*********************************************

Почитувани,

ЛДП и опозицијата денес ќе дадат еден совет и ќе испратат неколку барања до аболицираното лице Владимир Талески и Вмро – Дпмне.

ЛДП и опозицијата бараат:

  1. Талески да си поднеси оставка со цел да се релексира состојбата во Битола, но и да не влијае од позиција на градоначалник на новите постапки кои СЈО ги најави против него ….. и
  2. Вмро – Дпмне да им се извини на битолчани што го кандидираа и го подржуваат Талески 11 години и истовремено да застанат на страната на битолчани, се разбира доколку и тие како партија не се соучесници во аболицираниот криминал од 360 000 евра, и да го подддржат барањето на битолчани за оставка на Талески.

За крај сакаме да му дадаме и еден совет на аболицираното лице Талески. Да не биди нервозен како што беше на последните две негови прес-конференции затоа што ако се однесува така и во иднина и плус ако во предвид се земи и неговата изјава дека размислува да побара и четврти мандат од битолчани, тогаш со него ќе треба да се занимава не само Специјалното Јавно Обвинителство, туку и некоја друга специјална институција, а таму аболиција не помага.

Сподели....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someone

Би можело да ве интересира

Министерот Зоран Шапуриќ учествуваше на Балкански инженерски форум во Софија

Министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клима за домашни претпријатија, д-р Зоран ...