Милевски: Широката коалиција ќе биде проширена со индивидуалци

milevski-1-640x386Дел од наспапот на Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, на ТВ Нова
_____________________________________________

СДСМ имаше конгрес на којшто најави широк фронт. Каков е тој широк фронт?

На оваа тема во „Аргументи“ со Љубиша Николовски зборуваше Горан Милевски од ЛДП.

“____Синоќа СДСМ правеше конгрес. Јас не само што присуствував на конгресот, туку и се обратив за делегатите на СДСМ од име на сите наши коалициони партнери. Во јавноста се наметнаа одредени дилеми каква е таа коалиција, меѓутоа за нас тие работи се расчистени. Синоќа конгресот на СДСМ донесе одлука да се направи една широка центро-левичарска коалиција проширена со индивидуалци ,со граѓани, со интелектуалци кои ќе пристапат независно од нивната етничка припадност. Моментално во оваа коалиција заедно со СДСМ се вкупно 16 политички партии, вклучително некои нови коишто дојдоа од таборот на ВМРО ДПМНЕ како Лилјана Поповска од ДОМ____“.

Тој додаде дека целта на оваа алијанса е парламентот да не биде обична гласачка машина.

“____Сакаме да има јаки индивидуи коишто ќе застант зад реформите на новата влада. Токму затоа едно од основните начела е да се предложат измени на законот за избор на пратеници, каде пратениците ќе се бираат во една изборна единица, а за нас се прифатливи и отворените листи. Целта е да пристапат индицидуалци кои со својот авторитет застаснуваат зад демократизацијата на Република Македонија____“., истакна Милевски.

____________________________________________________________

Извор: Lider.mk

Сподели....Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Би можело да ве интересира

Министерот Шапуриќ, гостин на МТВ

Гостување на Министерот Шапуриќ на МТВ на кое се дискутираше на тема финасиска поддршка за ...