ЛДП: Пратеничката Јулиана Николова, викендов во Охрид на симулација на законодавен процес за Предлог закон за донација на храна во организација на NDI

Пратеничката на ЛДП, Јулиана Николова, викендов присуствува во Охрид на симулација на законодавен процес за Предлог закон за донација на храна во организација на NDI.

Македонија – 8ма земја во светот по фрлање отпад по жител, 450.000 жители под ризик од глад и сиромаштија
5та од најранливи земји од климатски промени.

Пристапот на решавањето на проблемот мора да биде системски, одржлив и милтидисциплинарен.
Се фрла храна од маркети, хотели, домаќинства, фирми, а од друга страна огромен број на луѓе гладуваат.

Донирањето храна не е решение, но е одлична мерка да се помогне на загрозените граѓани.

Одличен почеток кон отварање на темата, кое наидува на огромна поддршка од институциите, за која многу скоро очекуваме и вистинска изработка и усвојување на законско решение, по углед на развиените европски земји.

Сподели....Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Би можело да ве интересира

Министерот Шапуриќ, гостин на МТВ

Гостување на Министерот Шапуриќ на МТВ на кое се дискутираше на тема финасиска поддршка за ...