ЛДП Штип (Видео): Прес-конференција на ЛДП-Штип за договорот помеѓу Македонија и Грција

Прес-конференција на ЛДП-Штип за договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција.

Со склучениот договор за името со Грција, сметаме дека е заштитен македонскиот национален идентитет,  изјави денеска на средба со новинарите Потпретседателот на ОО на ЛДП Штип, Мирослав Кацаров.

“…Заштитени се македонскиот народ, македонскиот јазик и култура, македонското државјанство, македонската посебност, кодовите МК и МКД и најважно, заштитено е името на државата Македонија, кое сега се допрецизира со георграфска одредница…“

Договорот овозможува создавање на услови за реализација на стратешките интереси на Македонија, подвлече Кацаров, напомнувајки  го изразувањето на загриженост за одделни делови од договорот, особено околу, неодовлните гаранции кои ја обврзуваат грчката страна да го почитува и усвои договорот.

 

Сподели....Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Би можело да ве интересира

Министерот Шапуриќ, гостин на МТВ

Гостување на Министерот Шапуриќ на МТВ на кое се дискутираше на тема финасиска поддршка за ...