ЛДП: Срамно е УБК да се спротивставува на судски наредби

ldp-660x330Управaта за безбедност и контраразузнавање да не ја попречува истрагата на Специјалното јавно обвинителство и да не се спротивставува на судска наредба. Граѓаните на Република Македонија имаат право да знаат кој нелегално прислушувал во државата и во чии интереси.

Либерално демократската партија повикува да не се попречува правдата и владеењето на правото во државата, особено не од институција која треба да ги заштитува интересите на државата и граѓаните.  По синоќешните опструкции врз работата на СЈО од страна на политичките марионети на власта, го повикуваме Основното јавно обвинителство да поведе постапка за попречување на работата на СЈО и спротивставување на судска наредба, бидејќи токму попречувањето на споведувањето на судска наредба е кривично дело кое се санкционира со нашите закони.

Оваа власт, со ваквото однесување, уште подлабоко тоне во жив песок. Вистината за тоа кој прислушувал во Република Македонија и за чии интереси, кога-тогаш ќе се обелодени. Ако не сега , тогаш сигурно после 11 декември, кога новата  влада ќе ги разобличи сите криминали и злодела на власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Сподели....Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someone

Би можело да ве интересира

ЛДП Куманово: Активности за одбележување на роденденот на Либерално демократската партија

Во рамките на одбележувањето на 21 година од формирањето на ЛДП, ОО на ЛДП – ...