Tag Archives: Европа

Реакција на ЛДП по повод квалификациите на претседателот Иванов на сметка на Германската Амбасадорка во Р. Македонија, Н.Е. Кристин Алтхаузер

Либерално-демократската партија со голема индигнација и срам ги проследи навредите на Претседателот Ѓорѓе Иванов упатени кон Амбасадорот на СР Германија во Р.Македонија, Г-ѓа Кристин Алтхаузер. Во неговото интервју на една од провладините медиуми истакна дека “амбасдорката на Германија испраќала лажни информации за состојбите во РМ“ и дека “нејзиното ниво е навреда за земјата“. ЛДП смета дека ова е прв пат ...

Повеќе »

ЛДП: Реформската влада напорно ќе работи за влез во Европското семејство

Република Македонија се враќа на вистинскиот пат за влез во големото Европско семејство. Патот по кој сигурно чекоревме пред 11 години, сега има уште поголемо значење на овој 9-ти мај, Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа. Брзата разрешница на политичката криза, формирањето на новата Влада, враќањето на демократските вредности, владеењето на правото, правдата, независноста на судството, слободата ...

Повеќе »

ЛДП ја продолжува својата меѓународна активност

Делегација на ЛДП во состав Филип Јаневиќ -портпарол, Антонио Димов -Извршен секретар и Александар Ружин -одговорен за организациски активности, викендов учествуваат на Регионалната Академија за Либерализам во Загреб. Оваа академија водена од искусни обучувачи од сестринските партии на ЛДП од Холандија,ВВД и Д66, има за цел да ја подобри внатрепартиската организација и да ја зајакне партиската структура во пресрет на ...

Повеќе »

Средба Милевски – Гујиќ

Претседателот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски, оствари средба со делегација на Европските млади либерали (LYMEC), предводена од претседателката Ведрана Гујиќ. На средбата се разменија мислења за актуелната политичка ситуација во Македонија, за политичкиот договор од Пржино, како и за претстојните вонредни парламентарни избори. Од своја страна, Гујиќ го информира раководството на ЛДП за размислувањата и активностите на ЕУ околу бегалската ...

Повеќе »

Милевски достави 1000 амандмани на Законот за нотаријат

Пратеникот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски денеска до Собранието на Р. Македонија  достави 1000 амандмани по Законот за нотаријат. Новиот предлог-закон според Милевски е штетен за граѓаните, бидејќи ќе ја усложни постапката пред нотар, а има голема  веројатност да ги зголеми и нотарските трошоци, како и времето потребно за  завршување на одредени нотарски работи. “Од една страна владата одбива донесување ...

Повеќе »