Tag Archives: Кривичен суд

Зајкова: Груевски да се извини за дискриминаторската изјава за студентите!

Интегрален текст од прес конференцијата на претседателот на ЛИДЕМ, Моника Зајкова Шок, разочараност, осуда… Тоа е мојата реакција пред се како личност, но и како претседателка на Либерално-демократската младина, а претпоставувам и на секоја девојка и жена во Р.Македонија, по однос на вчерашната дискриминирачка и сексистичката изјава на претходниот претседател на ВМРО- ДПМНЕ, Никола Груевски. Со ваквата изјава, Груевски изврши ...

Повеќе »

“Еразмус“ ги потврди двојните аршини на македонското правосудство

Либерално-демократската партија јавно го повикува македонското правосудство, правдата и законите да ги применува подеднакво за сите. Случајот „Еразмус“ ги потврди двојните аршини на македонското правосудство. По барање на Јавното обвинителство, Кривичниот суд, Скопје денеска донесе одлука да им забрани на четворица осомничени професори од Економскиот факултет да продолжат да предаваат. Прашуваме, во што е разликата со осомничените политичари од власта, ...

Повеќе »

ЛДП-Битола: Оставка на Владимир Талески за слободна Битола

Битолчани и воопшто, Македонските граѓани, четврт ден ја чекаат веста за тоа дали решението за куќен притвор на битолскиот градоначалник, Владимир Талески, изречено од Кривичниот суд, допатува во Битола или се ‘загуби’, иако е потврдено дека е пратено по факс. Изјавите од полицијата дека решението не стигнало на нивна адреса, јасно и недвосмислено покажуваат дека ВМРО-МВРО врши опструкција на судот ...

Повеќе »