Tag Archives: СДСМ

ЛДП на локалните избори ќе настапи заедно со СДСМ

Либерално-демократската партија синоќа донесе одлука на наредните локални избори да биде дел од победничката коалиција со СДСМ, коалиција која гарантира враќање на демократијата на локално ниво, расчистување со криминалното рабтоење и конечно, посветување на реалните локални проблеми на граѓаните. На синоќешната седница, Централниот Одбор на ЛДП го прифати договорот за коалиционен настап на наредните локални избори со Социјал Демократскиот Сојуз ...

Повеќе »

Избрани кандидатите за пратеници на ЛДП

Либерално-демократската партија денес, на седницата на Централниот одбор, во демократска атмосфера и со тајно гласање, ги избра кандидатите за пратеници на претстојните вонредни парламентарни избори, закажани за 11-ти декември. Во првата изборна единица, на 12-тото место на коалициските опозициски листи, партијата ја предложи Никица Корубин. Во втората изборна единица, на 17-тото место е претседателот на подмладокот на ЛДП, ЛИДЕМ – ...

Повеќе »

Интервју на претседателот на ЛДП, Горан Милевски, за Радио Слободна Европа: Со Специјален суд против „Сваровски“ судството

Како што се избра ДИК, како што се избра СЈО, има доволно чесни и објективни судии коишто може да ги преземат предметите кои ги работи Катица Јанева и да донесат одлука која што нема да биде под притисок на „Сваровски“ судиите, односно на ВМРО-ДПМНЕ, вели претседателот на ЛДП Горан Милевски во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Господине Милевски на ...

Повеќе »

Милевски: Договорот од Пржино не смее да се поништи!

Интеграле текст од прес-конференцијата на Горан Милевски, претседател на ЛДП и пратеник во Собранието на РМ Лилберално-демократската партија е со став дека не смее да се поништи Договорот од Пржино, ниту од страна на опозицијата, ниту од страна на власта. Апелираме до четирите партии, потписнички на договорот од Пржино, да го почитуваат договореното, особено во делот на реформите. Што се ...

Повеќе »

ЛДП: Пржинскиот договор не е мртов – избори најрано во јуни!?

Либерално-демократската партија прва повика на одлагање на изборите поради несериозниот пристап на партиите на власт кон имплементацијата на Договорот од Пржино. Договорот не е мртов, но она што може да се заклучи од моменталната ситуација во државата е дека неизбежно е одложување на изборите. Затоа, ги повикуваме четирите партии, потписнички на договорот, што поскоро да седнат на преговарачката маса и ...

Повеќе »