Tag Archives: Устав на РМ

Зајкова: Груевски да се извини за дискриминаторската изјава за студентите!

Интегрален текст од прес конференцијата на претседателот на ЛИДЕМ, Моника Зајкова Шок, разочараност, осуда… Тоа е мојата реакција пред се како личност, но и како претседателка на Либерално-демократската младина, а претпоставувам и на секоја девојка и жена во Р.Македонија, по однос на вчерашната дискриминирачка и сексистичката изјава на претходниот претседател на ВМРО- ДПМНЕ, Никола Груевски. Со ваквата изјава, Груевски изврши ...

Повеќе »

ЛДП: Обидот за линчување на пратеници мора да биде најстрого казнет

Либерално-демократската партија упатува честитки до новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери и воедно апалираме на итно формирање на реформска влада. Парламентарното мнозинство во овој тежок момент мора да вложи сѐ од себе за нормализирање на состојбите, спроведување и почитување на Уставот и законите, владеењето на правото и правдата, враќање на заробените институциите и правосудниот систем во рамките ...

Повеќе »

ЛДП: Антидржавното раководство на ВМРО-ДПМНЕ да ја прифати реалноста

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш потврди дека е антидржавно par excellence, со тоа што сега една недела го блокира и конституирањето на Собранието на Република Македонија. Никола Груевски треба да сфати дека е опозиција и од тој факт бегање нема. Либерално-демократската партија бара од Груевски да престане да се крие зад бескрајните реплики и контрареплики и на мирен начин да ...

Повеќе »

ЛДП: Повикуваме на присебност и ладни глави

Либерално-демократската партија е длабоко загрижена за политичката и општествена состојба во Република Македонија, по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го додели мандатот за формирање влада. Но, како политички субјект не сме ниту зачудени, ниту пак изненадени од постапката на Иванов, кој одамна го загуби кредибилитетот на претседател на државата, а да не зборуваме за угледот на државник. Она ...

Повеќе »

ЛДП:Уште една срамна одлука на „сваровски судството“

Срамна и недемократска е одлуката на Уставен Суд за промена на Законот за помилување, со која повторно му се даде право на претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности. За ЛДП, овој чин е уште една потврда за спрегата меѓу извршната власт со поединци од судството, кои сакаат да ги аминуваат изборните криминали и да владеат со ...

Повеќе »

ЛДП – Јаневиќ: Уште еден кукавички обид на режимот да воведе цензура

Неуставен, антидемократски, нецивилизиран, срамен, скандалозен, само вака може да се оцени потегот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за најавениот предлог-закон за забрана на објавувањето на прислушуваните материјали. Преку овој обид со драконски казни и цензура да се спречи ширењето на „Вистината за Македонија“, јасно се препознава стравот и нервозата кај ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ од губењето на власта. Истовремено, преку експресното повлекување ...

Повеќе »