Tag Archives: Александар Касапов

ЛДП Битола – Александар Касапов: Го бранат јазикот а цело време ги дискредитираат основоположниците на македонскиот литературен јазик

Касапов Александар, Претседател на ОО на ЛДП Битола и советник во Советот на Општина Битола: Вмро-Дпмне доколку вистински се грижеше за македонскиот јазик немаше да зборуваат за џуџето од Небрегово, за џуџето од Велес и немаше да го лустрираат Славко Јаневски. Значи луѓето кои имаат дадено свој придонес за зачувување на македонскиот јазик се омаловажуваат од страна на Вмро-Дпмне. ЛДП ...

Повеќе »

Касапов: Талески да не се крие, туку да се соочи со лицето на правдата

Денес, СЈО најави дека следните денови за случајот „Транспортер“ ќе биде поднесено обвинение. Тоа значи дека Владимир Талески ќе добие повисок чин и од осомничен ќе биде унапреден во обвинет. Ова е уште еден доказ дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ и Талески се кријат зад некаква си платформа, со цел да не се соочат со лицето на правдата. Ова е уште ...

Повеќе »

Касапов: Сите што го браните Талески, сте исти како него!

Интегрален текст од прес конференцијата на советникот во Советот на општина Битола, Александар Касапов Последните неколку дена слушаме и гледаме како советниците од ВМРО-ДПМНЕ маки мачат да го одбранат Владимир Талески од обвинението за криминал тежок 360.000 евра.  Битолчани ги прашуваат овие советници, дали го бранат Талески за стадионот што го изгради, дали го бранат за Офицерскиот дом што го ...

Повеќе »

Касапов: Колку повеќе не’ плашите, толку сме ние похрабри

Интегрален текст од настапот на Александар Касапов, советник во Советот на општина Битола и претседател на ОО ЛДП-Битола   Единаесет години Битола ја водат луѓе-клептомани. Луѓе-клептомани, кои што крадеа од нашите предци, крадеа од нас, а со кредитот што го зедоа за да ги вратат парите кои што ги украдоа од касарната, почнаа да крадат и од нашите деца и ...

Повеќе »

Касапов: ВМРО-ДПМНЕ да престане да внесува раздор меѓу битолчани

Изјава на советникот во Советот на општина Битола, Александар Касапов Почитувани сограѓани, вчера во Битола се случи еден немил настан. Имено, пред домот на активист од НВО секторот протестираше партиската испостава на ВМРО-ДПМНЕ, здружението ГДОМ. Со тоа се потврди дека ВМРО-ДПМНЕ е иста како Комунистичката партија на Северна Кореа. Секој оној што ќе зборува против градоначалникот Талески и функционери на ...

Повеќе »

Избрано ново раководство на ЛДП – Битола

На 30.09.2015 година, Општинската организација на ЛДП – Битола го одржа своето 6-то редовно собрание. На истото беше избрано новото партиско локално раководство. Советникот и досегашен потпретседател во Битолскиот Совет, Александар Касапов е избран за нов претседател на Општинската организација, а Томе Цветковски и Сузана Вељановска за потпретседатели. Нов секретар на ЛДП-Битола ќе биде Димитар Кузмановски. На собранието беа усвоени ...

Повеќе »

Иницијативата на ЛДП за преземање мерки за подбрување на безбедноста во сообраќајот и во Советот на општина Битола

Интегрален текст од пресот на Александар Касапов, советник од ЛДП во Советот на општина Битола   Почитувани, За изградба на небезбеден мост како што е „Црн Мост“, власта предводена од ВМРО – ДПМНЕ и нивниот миленик, Владимир Талески, потрошија неколку стотици илјади евра. Ние, како опозиција, најпрво укажавме дека нема потреба од изградба на ваков кружен тек. Но, не бевме ...

Повеќе »

Касапов: Владимир Талески да си поднесе оставка!

“Тоа што сите битолчани го знаевме за Талески, во изминатиов период го потврдија  високи функционери на ВМРО – ДПМНЕ како и самиот Талески“, изјави Александар Касапов, советник од ЛДП во општина Битола, на денешната прес конференција. Имено од аудио снимките, објавени од лидерот на СДСМ, г-динот Зоран Заев, можевме да слушнеме како Ставревски вели дека во Битола за превоз на ...

Повеќе »