Tag Archives: Алекс Ружин

Колумна на Александар Ружин за plusinfo.mk: Криминалната ДНК на ВМРО-ДПМНЕ е препознатлива

Не поминаа ниту 50 дена од конститутирањето на новата влада, а можеме да констатираме дека криминалната клика на ВМРО-ДПМНЕ не престанува со критики, манипулации, превртување на тезите, загриженост за партизација на судството и администрацијата, барање одговорност од владата за натприродните појави како што се земјотресите или подметнатите пожари на ѓубриштата. Граѓаните се изненадени од интензитетот на бројните пресови на ВМРО-ДПМНЕ ...

Повеќе »

Колумна на Александар Ружин за Плусинфо: Еден отсто профитери, 99 отсто жртви

Пријатели, ме немаше некое време да ви се обратам преку моите слободоумни колумни, за кои добивав пофалби од граѓаните со сличен став на мојот и се разбира критики од поддржувачите на власта. Иако и едните и другите беа свесни на реалноста на состојбите за кои што пишував, јас сепак ќе ја искористам оваа прилика да ме прочитаат двете групи повторно. ...

Повеќе »

Колумна на Александар Ружин за Плусинфо: Балканска Рапсодија

Деновиве повеќе од семејни отколку од професионални обврски прошетав неколку држави од Западен Балкан, кои беа дел од поранешна Југославија плус Албанија. Првото чувство кое ме обзема секогаш кога ја напуштам Македонија е чувството на поголема слобода. Не знам драги мои дали и вие го доживувате истиот апсурден хемиски здив, но штом ги поминете границите на Македонија чувствувате некакво ослободување ...

Повеќе »