Tag Archives: Балкан

Средба на Милевски со претседателот на Сенатот на Романија, Таричану

Денес, претседателот на комисијата за економски прашања на Собранието на Република Македонија и претседател на Либерално-демократската партија (ЛДП), Горан Милевски на маргините на конференцијата “Западен Балкан – интегрален дел од обединета Европа”, оствари средба со претседателот на Сенатот на Романија, Калин Попеску Таричану. На средбата се разговараше за продлабочување на регионалната соработка, потребата од забрзување на процесот на приближување на ...

Повеќе »

Колумна на Александар Ружин за Плусинфо: Балканска Рапсодија

Деновиве повеќе од семејни отколку од професионални обврски прошетав неколку држави од Западен Балкан, кои беа дел од поранешна Југославија плус Албанија. Првото чувство кое ме обзема секогаш кога ја напуштам Македонија е чувството на поголема слобода. Не знам драги мои дали и вие го доживувате истиот апсурден хемиски здив, но штом ги поминете границите на Македонија чувствувате некакво ослободување ...

Повеќе »