Tag Archives: Валентин Груевски

Горан Милевски и Валентин Груевски на отворање на изборни штабови во Битола

Вчера, претседателот на ЛДП и пратеник во Собранието на РМ, Горан Милевски, заедно со носителот на коалициската советничка листа во Битола, Валентин Груевски и идниот градоначалник на Битола, Наташа Петровска, присуствуваа и говореа пред присутните граѓани на отворањето на изборните штабови во местата Буковски ливади и Карпош. Масовната посета на граѓаните ја навестува голема победа на 15-ти октомври во Битола.

Повеќе »

Изборно собрание на ОО ЛДП Ресен

Либерално-демократската партија, викендов го одржа изборното собрание на општинската организација на ЛДП во Ресен. Присутните делегати ги поздравија претседателот на ЛДП и пратеник во Собранието на РМ, Горан Милевски, потпретседателот и министер, Зоран Шапуриќ и координаторот на ЛДП, Валентин Груевски. Во очи на локалните избори, за претседател на ОО ЛДП Ресен е избрана Весна Миркова.

Повеќе »

ЛДП Битола – Валентин Груевски: Еднаш се обидоа да го сменат урбанистичкиот план за Офицерски, еднаш да го продадат, а сега на крајот на мандатот ќе го спасуваат

Валентин Груевски, член на Извршниот одбор на ЛДП и член на Советот на Општина Битола: Еднаш се обидоа да го сменат урбанистичкиот план за Офицерски, еднаш да го продадат, а сега на крајот на мандатот ќе го спасуваат.

Повеќе »

Груевски: Итна оставка на Талески и избори за нов градоначалник на 11 декември!

Интегрален текст од прес конференцијата на членот на ИО на ЛДП и советник во општина Битола, Валентин Груевски Битола во овој момент нормално не функционира, Битола се мачи, Битола дише на жабри.  Градоначалникот е во притвор веќе трет месец, и никој не знае до кога тоа ќе трае. На почетокот на школската година нема кој да распише тендер за превоз ...

Повеќе »

ЛДП Битола: Советниците на Вмро-Дпмне беа против предлогот на ЛДП за изградба на стадион во Битола

Советниците на ЛДП-Битола побараа два милиони евра од Владата на РМ, за почеток на изградба на Стадион во Битола. Советниците на Вмро-Дпмне беа против овој предлог.

Повеќе »

Избрано ново раководство на ЛДП – Битола

На 30.09.2015 година, Општинската организација на ЛДП – Битола го одржа своето 6-то редовно собрание. На истото беше избрано новото партиско локално раководство. Советникот и досегашен потпретседател во Битолскиот Совет, Александар Касапов е избран за нов претседател на Општинската организација, а Томе Цветковски и Сузана Вељановска за потпретседатели. Нов секретар на ЛДП-Битола ќе биде Димитар Кузмановски. На собранието беа усвоени ...

Повеќе »

Валентин Груевски: Ќе се извини ли некој јавно што Битола остана без вода на +40 степени?

Интегрален текст на прес конференцијата на Советникот во Советот на Битола, Валентин Груевски: Почитувани, Власта во Битола со партиски и нестручни кадри  го доведе градот  до хаварија со водоснабдувањето. Срамен и недостоинствен е начинот на кој ВМРО-ДПМНЕ се обидува да го релативизира големиот проблем со недостигот на вода за пиење во Битола на над 40 целзиусови степени, со опасноста која ...

Повеќе »

Валентин Груевски: Итно стопирање на планот на Талески за кредит вреден 2,5 милиони евра

Советникот на ЛДП во Советот на општина Битола, Валентин Груевски, бара да се стопира планот на ВМРО – ДПМНЕ и градоначалникот Талески за задолжување на општината со кредит од 2,5 милиони евра, се’ додека Јавното обвинителство не се изјасни по однос на кривичната пријава која опозицијата ја поднесе против Талески, за наводно сторен криминал во неговото работење. “ЛДП ја почитува ...

Повеќе »