Tag Archives: Владимир Талески

ЛДП: Итно одземање на ингеренциите во образованието на Општина Битола

Вчера во Битола средба остварија двајцата обвинети за криминал од СЈО, Никола Груевски и Владимир Талески. И двајцата без пасоши и двајцата без чувство за вистинските потреби на граѓаните на Битола. И наместо да се срамат за своите постапки кои ги направија во битолското образование, блокираните жиро сметки, огромната партизација, штетата во образовниот процес тие и понатаму бесрамно продолжуваат да ...

Повеќе »

Милевски: Талески под итно да си поднесе оставка од градоначалничкото место во Битола

Што ли уште треба да се случи за градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да си поднесе оставка од функцијата и да го ослободи градот од криминалот, корупцијата и скандалите со кои ја разнебити Битола. Не е ли срамота, конзулска Битола, да има градоначалник кој помина 3 месеци во притвор поради сомнение за сторен криминал и на кого денес една од ...

Повеќе »

Касапов: Талески да не се крие, туку да се соочи со лицето на правдата

Денес, СЈО најави дека следните денови за случајот „Транспортер“ ќе биде поднесено обвинение. Тоа значи дека Владимир Талески ќе добие повисок чин и од осомничен ќе биде унапреден во обвинет. Ова е уште еден доказ дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ и Талески се кријат зад некаква си платформа, со цел да не се соочат со лицето на правдата. Ова е уште ...

Повеќе »

“Еразмус“ ги потврди двојните аршини на македонското правосудство

Либерално-демократската партија јавно го повикува македонското правосудство, правдата и законите да ги применува подеднакво за сите. Случајот „Еразмус“ ги потврди двојните аршини на македонското правосудство. По барање на Јавното обвинителство, Кривичниот суд, Скопје денеска донесе одлука да им забрани на четворица осомничени професори од Економскиот факултет да продолжат да предаваат. Прашуваме, во што е разликата со осомничените политичари од власта, ...

Повеќе »

ЛДП: Двојните аршини на македонското правосудство

Македонското правосудство продолжува со апсурдите и двојните аршини. Обвинителството за спречување организиран криминал, бара од судот да им изрече мерка забрана за работа на  професорите и асистентите, на Економски факултет во Скопје, осомничени за корупција ,  да немаат допир со студентите, додека функционерите од власта осомничени за тешки криминали се недопирливи. Најизвиканите во „бомбите“слободно шетаат низ светот и собираат камчиња  ...

Повеќе »

Цветковски: Директорите на неколку училишта во Битола се со истечен мандат

Интегрален текст од прес конференцијата на претседателот на ОО ЛДП Битола, Томе Цветковски Либерално-демократската партиај денеска ќе изнесе неколку факти за тоа дека Битола не функционира нормално и Владимир Талески, во интерес на сите граѓани, мора веднаш да поднесе оставка. ЛДП ќе ја запознае јавноста со состојбите во битолското образование и начинот на кој ДПМНЕ ја практикува власта. Според официјално ...

Повеќе »

Груевски: Итна оставка на Талески и избори за нов градоначалник на 11 декември!

Интегрален текст од прес конференцијата на членот на ИО на ЛДП и советник во општина Битола, Валентин Груевски Битола во овој момент нормално не функционира, Битола се мачи, Битола дише на жабри.  Градоначалникот е во притвор веќе трет месец, и никој не знае до кога тоа ќе трае. На почетокот на школската година нема кој да распише тендер за превоз ...

Повеќе »

Касапов: Сите што го браните Талески, сте исти како него!

Интегрален текст од прес конференцијата на советникот во Советот на општина Битола, Александар Касапов Последните неколку дена слушаме и гледаме како советниците од ВМРО-ДПМНЕ маки мачат да го одбранат Владимир Талески од обвинението за криминал тежок 360.000 евра.  Битолчани ги прашуваат овие советници, дали го бранат Талески за стадионот што го изгради, дали го бранат за Офицерскиот дом што го ...

Повеќе »

ЛДП-Битола: Оставка на Владимир Талески за слободна Битола

Битолчани и воопшто, Македонските граѓани, четврт ден ја чекаат веста за тоа дали решението за куќен притвор на битолскиот градоначалник, Владимир Талески, изречено од Кривичниот суд, допатува во Битола или се ‘загуби’, иако е потврдено дека е пратено по факс. Изјавите од полицијата дека решението не стигнало на нивна адреса, јасно и недвосмислено покажуваат дека ВМРО-МВРО врши опструкција на судот ...

Повеќе »

Касапов: Колку повеќе не’ плашите, толку сме ние похрабри

Интегрален текст од настапот на Александар Касапов, советник во Советот на општина Битола и претседател на ОО ЛДП-Битола   Единаесет години Битола ја водат луѓе-клептомани. Луѓе-клептомани, кои што крадеа од нашите предци, крадеа од нас, а со кредитот што го зедоа за да ги вратат парите кои што ги украдоа од касарната, почнаа да крадат и од нашите деца и ...

Повеќе »