Tag Archives: ВМРО – ДПМНЕ

Интервју на Проф. Д-р Ѓорѓе Марјановиќ за Плусинфо: Ако Груевски добие 63 пратеници ќе се вратиме во едноумието, осиромашени

Дали со недај Боже исполнувањето на желбата на Никола Груевски за 63 пратеника во новиот парламент, не ќе завладее повторно едноумието, но сега, во осиромашената Македонија, тоа би било многу пострашно. И тоа овој македонски народ не би смеел да го дозволи, оти плурализмот би бил само декор, вели проф. д-р Ѓорѓе Марјановиќ член на Либерално-демократската партија  во кратко интервју. ...

Повеќе »

ЛДП: Репресиите на власта врз лекарите ги оставија болниците без кадар

Македонското здравство се распаѓа пред бројните реформи на власта. Најлоша е состојбата во болничката здравствена заштита. Сега е последниот момент да се направи реорганизација,да се обзнани колку лекари заминале во странство и во приватното здравство, за да преземат мерки за надминување на  состојбата, предупреди Никола Пановски, претседател на Советот за здравство на Либерално-демократската партија (ЛДП), на трибината во Битола, како ...

Повеќе »

Милевски: Груевски спремај се за Шутка, не за барикади

Синоќа од Скопје Либерално-демократската партија го отпочна серијалот на трибини насловен “Македонија после груевизмот: Либерални решенија”. На трибината се обрати претседателот на ЛДП, Горан Милевски кој ги коментираше последните повици на режимските новинари кои најавуваат протести и вадење на народот на улица. “За што го повикувате народот на барикади? За да го брани вашиот криминал? За да ве спасува од ...

Повеќе »

ЛДП: Чизмата на ВМРО-ДПМНЕ е виновна за егзодусот на Македонците во 21-иот век

  Трендот на миграција на населението од Македонија во странство, добива се’ позагрижувачки размери. Најновите податоци на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) покажуваат дека само за една година, Македонија ја напуштиле најмалку 20.562 македонски граѓани, што е рекордна бројка на иселени луѓе во последните 15 години. Истите тие податоци наведуваат дека најмногу од мигрантите, дури 14.387 Македонци во ...

Повеќе »

Двоен Дефицит

Во Република Македонија денес имаме политичка економија која функционира по системот кредитори – влада корисник – граѓани доверители . Евидентно е дека со националната економија се управува хаотично , се прават такви комбинаторики кои водат од интервенционализам кон либерализам но и обратно , со регулација на пазарот од државен кон пазарен но и обратно , и ако на сето погоре ...

Повеќе »

ЛИДЕМ: Младите на ВМРО-ДПМНЕ се обидуваат да ги исчистат валканиците на своите неодговорни лидери

Контрадикторна и лицемерна е акцијата на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, чии членови  еднократно се обидоа да покажат дека се грижат за безбедноста во сообраќајот и се впрегнаа во чистење на сообраќајните знаци. Лицемерието е очигледно, дотолку повеќе што скопскиот градоначалник, Коце Трајановски,  пред некој ден побара жртвите во сообраќајните несреќи да не се користат за собирање политички поени, а токму сега, ...

Повеќе »

ЛДП: Дали скандалот „шише со пари“ е номиниран заедно со Керим за Генерален секретар на ОН

Владата во заминување на Никола Груевски и во изброените денови се обидува да и наштети на државата, на и на онака кревката меѓународна репутација, номинирајќи го Срѓан Керим за позицијата Генерален секретар на ООН. За ЛДП е лицемерно што Груевски се занимава со тривијални работи, отворање на чешми и канализации, а не се обиде да го расчисти скандалот со 750 илјади ...

Повеќе »

Горан Милевски за dokaz.mk: Станав претседател во најтешкиот период

Пет прашања за лидерот на ЛДП, Горан Милевски. За партијата, за опозицијата, за Македонија. Благодарност од Доказ што одвои време да ни одговори. 1, Како го оценувате периодот од вашиот избор за лидер на опозициската ЛДП до денес, дали новиот тим и вие донесовте свежина во самата партија и каде да ја бараме разликата на досегашниот претседател и вас. Поточно ...

Повеќе »

Груевски, најголем непријател на „ВМРО“

Покрај многуте очигледни злостори на оваа режимска власт, како што се криминали од невидени размери, поделби на народот, заплашувања, уцени, убиства и прикривање на истите, нејзин огромен грев е и уништувањето на историското наследство на поимот ВМРО. Криењето на Груевски и неговата злосторничка дружина зад овие четири свети македонски букви нанесува огромна штета врз историското ВМРО и неговото значење во ...

Повеќе »

ЛДП: Полицијата има историска шанаса да застане на страната на народот

Либерално-демократската партија  и’ го честита денот на македонската полиција, 7-ми Мај. На полицијата и’ порачуваме дека  во овие турбуленти и тешки денови за македонската демократија има историска шанса да застане на страната на народот. Полицијата не смее да потклекне на закани и уцени и да биде во служна на режимот. Секој еден припадник на македонската полиција не може да биде ...

Повеќе »