Tag Archives: груевски

Интервју на Проф. Д-р Ѓорѓе Марјановиќ за Плусинфо: Ако Груевски добие 63 пратеници ќе се вратиме во едноумието, осиромашени

Дали со недај Боже исполнувањето на желбата на Никола Груевски за 63 пратеника во новиот парламент, не ќе завладее повторно едноумието, но сега, во осиромашената Македонија, тоа би било многу пострашно. И тоа овој македонски народ не би смеел да го дозволи, оти плурализмот би бил само декор, вели проф. д-р Ѓорѓе Марјановиќ член на Либерално-демократската партија  во кратко интервју. ...

Повеќе »

ЛДП: Доцна е за Груевски да го оправа спортот во државата

Верувале или не и тоа се случи, обвинетиот од СЈО, поранешниот премиер на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, по десет години владеење, сега од позиција на лидер на партија, највува дека ќе го опоравува спортот во државата. На само два месеца пред парламентарните избори, екс премиерот се дрзна да ветува крупни чекори за спас на врвните спортови, oткако прволигашки ...

Повеќе »

ЛДП: Груевски да прифати компромисен датум за избори

Либерално-демократска партија го повикува Никола Груевски националните интереси  да ги стави пред тесно-партиските и интересите на „фамилијата“. Сметаме дека 5-ти  јуни е можен прифатлив датум, кога најбрзо би се оддржале изборите, со однапред прочистен избирачки список и регулирани медиуми. Секој спротивен чекор на партијата на власт ќе значи погазување на Договорот од Пржино, меѓународна изолација и продлабочување на кризата, која ...

Повеќе »

ЛДП: Оставката на Груевски – надеж за излез од кризата

Оставката на Никола Груевски е исполнување на неизбежното, Договорот од Пржино. Оваа оставка влева надеж кај македонските граѓани за излез од кризата и ставање крај на ерата на ‘Груевизмот’. Но, Република Македонија се’ уште е пред предизвикот за целосна имплементација на Договорот од Пржино, обезбедување на легитимни избори, како и решение за двете клучни точки, медиумите и изборниот процес. За ...

Повеќе »

Милевски: Груевски спремај се за Шутка, не за барикади

Синоќа од Скопје Либерално-демократската партија го отпочна серијалот на трибини насловен “Македонија после груевизмот: Либерални решенија”. На трибината се обрати претседателот на ЛДП, Горан Милевски кој ги коментираше последните повици на режимските новинари кои најавуваат протести и вадење на народот на улица. “За што го повикувате народот на барикади? За да го брани вашиот криминал? За да ве спасува од ...

Повеќе »

Во 21-виот век, во Кичево настава на свеќи?

Либерално-демократската партија – Кичево, најостро реагира по повод најновата ситуација во трите основни училишта во општина Кичево, каде поради неплатени сметки за електрична енергија настана исклучување на струја во истите, при што наставата се изведува во затемнети училници и услови кои се несоодветни за денешно време. Поради тоа, бараме итно решавање на овој сериозен проблем, а не префрлање на топката ...

Повеќе »

ЛДП до Груевски: Колку чинат животите на граѓаните после вакви катастрофи, кои се директна последица од твоето неработење?

Либерално-демократската партија изразува длабоко сочувство и жалење до семејствата на жртвите од вчерашното невреме во тетовско. Во истовреме им посакува побрзо опоравување на повредените и сочувствуваме со сите оние коишто за миг ги загубија своите домови во невремето. Истовремено, изразуваме голем револт кон лицемерието на оваа влада, која наместо да се занимава со животните прашања на граѓаните и да ги решава нивните ...

Повеќе »

Договорот, почеток на падот на Груевски и враќање на демократијата во Р. Македонија

Либерално-демократската партија го поздравува склучувањето на синоќешниот договор за излез од политичката криза во Р. Македонија. Одржувањето на предвремени парламентарни избори на 24-ти април, 2016 година ќе биде ново поглавје за враќање на демократијата во Р. Македонија. Никола Груевски е детронизиран ! Поразот на Груевски ќе биде запечатен со отворање на транспарентна истрага од страна на специјалниот јавен обвинител за ...

Повеќе »

Милевски: Груевски – канцер на македонската држава  

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, во денешната прес конференција изрази голема загриженост за узурпацијата на сите институции од партијата на власт, каде и воедно увери дека начинот на владеење на премиерот и неговите најблиски соработници е целосно разобличен. Деветгодишното владеење со страв и заплашување успеа од модерна, европска, прогресивна држава да ја претвори во монархија, а граѓаните во робови, оттука ...

Повеќе »

Жерновски бара прием кај Груевски поради евтино продаденото државно земјиште

Градоначалникот Андреј Жерновски ќе побара да биде примен од премиерот Никола Груевски во врска со продажбата на градежното земјиште на територијата на Центар, при што би го прашал зошто и по две години Општина Центар се уште не доби дозвола да управува со градежните парцели во сопственост на државата, иако со децентрализацијата одамна има право на тоа. Жерновски предложи во ...

Повеќе »