Tag Archives: екологија

Интервју на министерот Зоран Шапуриќ за Вечер: Ќе лобираме за домашните инвестиции, но нема да ги бркаме странците

Зоран Шапуриќ не е ново име на политичката сцена, а во владата на Зоран Заев е назначен за министер без ресор, задолжен за подобрување на бизнис-климата за домашните инвеститори преку измени во законската регулатива. И покрај тоа што на министерската функција е многу кратко време, вели дека е подготвен да го вложи сиот свој капацитет во развивање на еден систем ...

Повеќе »

ЛДП: Граѓаните на Гевгелија, предвесници на демократските и еколошки реформи во државата

Граѓаните на општината Гевгелија денеска покажаа висока демократска и еколошка свест и со тоа станаа предвесници на овие реформи во државата. Тие се спротивставија на ниско развиената еколошка свест, на недоволната информираност во врска со екологијата и еколошките постапки кои што треба да се преземат и цврсто застанаа против неодговорноста на  сите оние кои сакаа да ја загрозат животна средина ...

Повеќе »

Николова: Груевски не може да се амнестира од последиците од увозот на стари возила

Интегрален текст од прес конференцијата на Јулиана Николова, Претседателка на Форумот на жени на ЛДП   Либерално-демократската партија со денешната прес конференција сака да реагира на мерките кои синоќа ги промовираше поранешниот премиер на Македонија. Со мерките кои ги донесе токму Владата на Груевски во 2010 година, беа увезени близу 200.000 половни автомобили, кои доведоа до енормно загадување на воздухот ...

Повеќе »

Шапуриќ: Масовната и безмилосна сеча на шумите на планината Скопска Црна Гора имаше влијание на поплавите

На последната седница на Советот на град Скопје, во рамките на советничките прашања, советникот од Либерално демократската партија, која делува во рамките на советничката група на Сојзот на иднината, професор Д-р Зоран Шапуриќ, во рамките на прашањето до градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски напомена дека на  штетите од  поплавите од невремето што го погоди градот Скопје и околината, влијаше ...

Повеќе »

ЛДП: Рајски паркови за ЕЛЕМ, изгор сметки за граѓаните

Расипничка е намерата на власта во заминување да гради рајски парк во општина Аеродром со парите на државната компанија ЕЛЕМ, за неверојатни 15 милиони евра. Во услови кога државата е во тешка политичка, економска и општествена криза, само и единствено по вина на криминогената врхушка на власт, неприфатливо е да се трошат милионски суми на паркови, вештачки езера, на мајмуни ...

Повеќе »

ЛДП: Власта безмилосно ја запостави еколошката агенда

  Македонија се соочува со бројни еколошки проблеми, пред и над се’ – загадениот воздух, непланското градење, прекумерната сеча на шумите, лошото управување со отпадот, што доведува до безмилосно и безобзирно уништување на природата. Екологијата, односно, проблемите, причините, последиците и понудата на решенија, беше една од главните теми на дискусија на синоќешната трибина на Либерално-демократската партија во Свети Николе, како ...

Повеќе »

Шапуриќ: Повеќе активности од Град Скопје за справување со загадувањето на воздухот

На последната седница на Советот на град Скопје, советникот од Либерално-демократската партија, Зоран Шапуриќ, побара од градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски, да се обрати до Владата за доделување на субвенции – дотации, за преземање на мерки и активности од страна на градот за поголема заштита на животна средина, а особено за справување со се’ поголемото загадување на воздухот. Според ...

Повеќе »

ЛДП: Каков воздух дише Груевски, додека граѓаните дишат на шкрги?

Владата на Никола Груeвски во изминатите 10 години единствено што успеа е да не’ смести меѓу првите градови и држави во светот со најзагаден воздух и да не стави на црната листа со милионските градови Делхи и Пекинг. Каков воздух дише Груевски, додека граѓаните во повеќе македонски градови од преголемото аерозагадување дишат на шкрги? Токму состојбите во екологијата и здравата ...

Повеќе »