Tag Archives: економија

Министерот и потпретседател на ЛДП, Проф. Д-р Зоран Шапуриќ на интервју во ТВ “ВИС“ Струмица

Министерот во владата на Република Македонија и потпретседател на ЛДП, Проф. Д-р Зоран Шапуриќ, во интервју за телевизијата “ВИС“ од Струмица, разговараше за заложбите на новата влада во однос на економијата и инвестициите во приватниот сектор во државата. Редовниот поврат на данокот на додадена вредност (ДДВ), нелојалната конкуренција, како и превработеноста на јавниот сектор беа дел од темите на двајцата ...

Повеќе »

Министерот Зоран Шапуриќ гостин на ТВ Плус Куманово

Министерот и потпреседател на ЛДП, Проф. д-р Зоран Шапуриќ, гостуваше во телевизијата “Плус ТВ Куманово“. Во својот настап помеѓу другото, Шапуриќ ги изнесе главните елементи од изедначувањето на добивање на поволностите за домашните инвеститори, како на оние што ги имаат странските инвеститори. Министерот Шапуруќ се осврна и на проблемите со кои се соочува бизнис секторот во македонската економија и презентираше ...

Повеќе »

ЛДП: Македонскиот работник да биде во центарот на вниманието! Честит 1-ви мај!

Либерално-демократската партија им го честита 1-ви Мај на сите граѓани, денот посветен на борбата за унапредување и зачувување на работничките права. За жал, мораме да констатираме дека има многу причини за незадоволство, а речиси ниту една за празнување. Во изминатите 10-тина години владеење на Груевски и ДПМНЕ, достоинството на македонскиот работник е комплетно уништено. Политиките на ДПМНЕ од македонскиот работник ...

Повеќе »

ЛДП: Ќе ставиме крај на квази-давачките кон малите бизниси

На малите и средни бизниси им треба повеќе простор, за да ‘дишат’. Затоа, новата Влада ќе мора да направи промени во даночната политика, да остави повеќе средства за развој на малите и средни бизниси и да ги укине сите квази-давачки. Ова беше нагласено на трибината на Либерално-демократската партија во Кичево, насловена “Падот на ‘Груевизмот’ – Либерални Решенија’, како дел од ...

Повеќе »

ЛДП: Дали гувернерот Богов ја прикрива вистинската економска состојба?

ЛДП изразува жалење што власта наместо со оставки, се занимава со упорно манипулирање на граѓаните презентирајќи розова слика за состојбите во економијата. Сега во улога на извршител на своите лаги и манипулации го ангажира Гувернерот на НБРМ, Димитар Богов, кој изнесе претенциозни проценки за економијата имајќи предвид дека и според пролетната прогноза од ЕУ за Македонија се укажува дека јавниот ...

Повеќе »

Јаневиќ: Македонија во натпревар со Косово за најниска минимална плата во регионот

Либерално-демократската партија со загриженост го следи постојаниот пад на животниот стандард на граѓаните на Р.Македонија. Во таа насока поразителен е податокот на Европската статистичка служба „Еуростат“, според кој Македонија се наоѓа на самото дно во регионот, а со тоа и во Европа според висината на минималната плата. “Податоците на „Еуростат“покажуваат дека минималната плата во Македонија е 131 евро , или ...

Повеќе »

ЛДП – Власта ја фали економијата , а од државата “избегале“ речиси 300 милиони евра

Владата на премиерот Никола Груевски дозволи за само една година, безмалку 300 милиони евра да “избегаат“ од државата.  Наместо остварените дивиденди на странските инвеститори да се реинвестираат во Р. Македонија, тие се одлеале по светот. Овој непобитен факт, за лошо водената економската политика од страна на Владата, го потврдуваат податоците на Народната Банка на Македонија, каде јасно стои дека од ...

Повеќе »