Tag Archives: интервју

Интервју на Проф. Д-р Ѓорѓе Марјановиќ за Плусинфо: Ако Груевски добие 63 пратеници ќе се вратиме во едноумието, осиромашени

Дали со недај Боже исполнувањето на желбата на Никола Груевски за 63 пратеника во новиот парламент, не ќе завладее повторно едноумието, но сега, во осиромашената Македонија, тоа би било многу пострашно. И тоа овој македонски народ не би смеел да го дозволи, оти плурализмот би бил само декор, вели проф. д-р Ѓорѓе Марјановиќ член на Либерално-демократската партија  во кратко интервју. ...

Повеќе »

Интервју на претседателот на ЛДП, Горан Милевски, за Радио Слободна Европа: Со Специјален суд против „Сваровски“ судството

Како што се избра ДИК, како што се избра СЈО, има доволно чесни и објективни судии коишто може да ги преземат предметите кои ги работи Катица Јанева и да донесат одлука која што нема да биде под притисок на „Сваровски“ судиите, односно на ВМРО-ДПМНЕ, вели претседателот на ЛДП Горан Милевски во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Господине Милевски на ...

Повеќе »

Милевски за Слободен Печат: Ова е битка на нормалноста со лудилото и криминалот.

Владејачките партии, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, донесоа одлука предвремените парламентарни избори да се одржат на 24 април. Опозицијата, значи и Вашата Либерално-демократска партија, е против овој датум. Зошто? – Избори на 24 април не може да се одржат не само затоа што така смета опозицијата, туку затоа што објективно не постојат услови за фер, демократски и кредибилни избори. Ова е нотирано ...

Повеќе »

Интервју со Проф. Д-р Ѓорѓе Марјановиќ за faktor.mk: Потписите од Пржино не се лепени, местени и креирани!

“Политичари за кои постои  сомневање дека се сторители на кривични дела во никој случај не можат да обавуваат какви и да е јавни функции, а особено не да се членови на влада. Тие треба да бидат изведени  на суд”. Овој став за Фактор го соопшти еден од најафирмираните универзитетски професори Ѓорѓе Марјановиќ. Познатиот кривичар потенцира – македонските политичари мора да ...

Повеќе »