Tag Archives: Марко Зврлевски

Колумна на Александар Ружин за plusinfo.mk: Криминалната ДНК на ВМРО-ДПМНЕ е препознатлива

Не поминаа ниту 50 дена од конститутирањето на новата влада, а можеме да констатираме дека криминалната клика на ВМРО-ДПМНЕ не престанува со критики, манипулации, превртување на тезите, загриженост за партизација на судството и администрацијата, барање одговорност од владата за натприродните појави како што се земјотресите или подметнатите пожари на ѓубриштата. Граѓаните се изненадени од интензитетот на бројните пресови на ВМРО-ДПМНЕ ...

Повеќе »

Марко Зврлевски – последниот бастион на режимот на Груевски

Првиот човек на Основното јавно обвинителство на Македонија, Марко Зврлевски, уште еднаш потврди дека е последното упориште на режимот на Никола Груевски. Јавниот обвинител, по којзнае кој пат, длабоко заглавен во политиките на ВМРО-ДПМНЕ, се реши парцијално и еднодимензионално да води истраги за криминал, корупција и изборни измами и тоа само во градовите Скопје, Струмица и Куманово. По овој чин, ...

Повеќе »

Чадиева: Зошто Зврлевски не постапува по пријавата за минатогодишниот упад на ЕБР во градската библиотека “Браќа Миладиновци“?

Интегрален текст од прес конференцијата на Даница Чадиева   Либерално-демократската партија на ден 08.05.2015 година, поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против непознати сторители, вооружени лица вработени во Министерството за внатрешни работи , поточно во Единицата за брзо распоредување, за сторени кривични дела – Малтретирање во вршење на службата по член 143 од Кривичниот законик, како и кривично ...

Повеќе »

ОЈО ги има видеодоказите од ЛДП за инцидентот во библиотеката „Браќа Миладиновци“

Либерално-демократската партија ја поздравува постапката на Основното јавно обвинителство – Скопје за отворањето на предмет и правно гонење на специјалците од ЕБР, кои упаднаа во градската библиотеката „Браќа Миладиновци“ во Скопје, после протестите пред Владата на 5-ти мај годинава. Либерално-демократската партија, како подносител на кривичната пријава, веќе достави до обвинителството видеозаписи од инцидентот, но смета дека е неодговорно и крајно манипулативно ...

Повеќе »