Tag Archives: Средба

Средба на министерот и потпретседател на ЛДП, Зоран Шапуриќ, со евроамбасадорот Самуел Жбогар

Вчера, шефот на делегацијата на Европска Унија, Самуел Жбогар, го посети министерот, проф. д-р Зоран Шапуриќ, во Владата на Република Македонија. Евроамбасадорот Жбогар изрази задоволство од силната посветеност на Владата, предводена од премиерот Зоран Заев, за интензивирање на процесите за приближување на Република Македонија за полноправно членство во ЕУ и НАТО. Евроамбасадорот се интересираше за начинот и процедурите за усвојување ...

Повеќе »

Средба Милевски – Мултановски

Претседателот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски, денеска оствари работен состанок со Амбасадорот на Република Полска во Македонија, Н.Е. Јацек Мултановски. На средбата, соговорниците разменија мислења околу актуелната политичка криза, евентуалниот излез од истата, но и за останатите политички и општествени случувања во земјата. Претседателот Милевски на амбасадорот Мултановски му ги пренесе ставовите на ЛДП во однос на моменталната политичка ситуација, ...

Повеќе »

Средба Милевски – Гуерини

Делегација од Либерално-демократската партија, предводена од претседателот, Горан Милевски, вчера попладне оствари средба со првиот советник за политички прашања при мисијата на ОБСЕ, Симоне Гуерини. Разговарајќи за актуелната политичката ситуација во државата, Милевски истакна дека коалицијата “За живот во Македонија“ е онаа која ќе ја формира новата влада, за што веќе се почнати процедурите. На средбата исто така стана збор ...

Повеќе »

Средба ЛДП – ALDE CoR

На маргините на состанокот на Заедничкиот Консултативен Комитет (Joint Consultative Committee – JCC), кој Комитетот на Регионите (Committee of the Regions – CoR) го одржа денес во хотелот Александар Палас во Скопје, беше остварена средба на делегација од Либерално-демократската партија со претставници од делегацијата на Комитетот на Регионите од редовите на Европските Либерал-демократи (ALDE CoR). Комитетот на Регионите (Committee of ...

Повеќе »

Средба Милевски – Гончарук

Денес, претседателот на Либерално-демократската партија и претседател на пратеничката група на Собранието на Република Македонија за соработка со Врховната Рада на Украина, Горан Милевски, се сретна со амбасадорот на Украина во Република Македонија, Н.Е. Г-дин Јуриј Гончарук. Средбата се одржа во пријателска и конструктивна атмосфера, а со цел меѓусебно запознавање по стапувањето на пратеникот и претседател на ЛДП, Горан Милевски ...

Повеќе »

Средба: Горан Милевски – Зијадин Села

Денес, претседателот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски оствари работна средба со градоначалникот на општина Струга и претседател на Движењето за реформи во ДПА, господинот Зијадин Села. На средбата беше разговарано за актуелните политички случувања во Република Македонија. Од двете страни беше констатирано дека единствен услов за излез од политичката криза итно формирање на преодна влада со јасен мандат, влада која ...

Повеќе »

Средба Милевски – Раковец

Денеска, делегација на ЛДП, предводена од претседателот, Горан Милевски, заедно со претседателот на Дипломатскиот совет на ЛДП, Ѓорѓи Аврамчев и членот на Извршниот Одбор на ЛДП, Зоран Шапуриќ остварија средба со словенечкиот амбасадор во Р. Македонија, Н.Е. Бранко Раковец, како и со првиот секретар на амбасадата, г-динот Домен Петелин. Средбата се одржа во пријателска и конструктивна атмосфера, а со цел ...

Повеќе »

Средба Тито Петковски и Андреј Жерновски

Денеска во просториите на Нова социјалдемократска партија – НСДП се одржа средба помеѓу претседателот на Нова социјалдемократска партија-НСДП, Тито Петковски и Претседателот на Либерално демократска партија – ЛДП, Андреј Жерновски. На средбата беа разменети мислења околу актуелната политичка состојба во РМ, за Извештајот за напредокот на РМ на Европската комисија, за начинот на делување на опозициските партии, како и за ...

Повеќе »