Tag Archives: филип јаневиќ

Формиран Централниот изборен штаб на ЛДП

Либерално-демократската партија го формираше Централниот Изборен Штаб (ЦИШ), на чие чело е генералниот секретар на партијата, Дуфе Кукоски. Заменик шеф на штаб е претседателот на ЛИДЕМ, Стефан Миноски, а секретар е Соња Николовска. За логистика во ЦИШ одговорен е Стефан Спасиќ, секретар на ЛИДЕМ, аналитика и информатика ќе води членот на ИО на ЛДП, Ивица Тодоровски. За правните работи надлежна ...

Повеќе »

Јаневиќ: Избор на претседател на државата со двотретинско мнозинство во Собранието на РМ

Интегрален текст од прес конференција на портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ   ЛДП со голема загриженост го следи продлабочувањето на политичката криза во Македонија. Иванов со недавањето на мандатот за формирање Влада на јасно изразено мнозинство во парламентот се наметна како фактор на нестабилност. Веќе втор мандат Иванов покажува дека не само што не е дораснат на фунцијата претседател, туку ...

Повеќе »

Јаневиќ: Наместо иднина, ВМРО-ДПМНЕ ја погреба Република Македонија

Интегрален текст од прес конференција на портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ   Се ближиме кон крајот на политичката кампања и не можеме а да не ги забележиме се поголемите лаги кои доаѓаат од ДПМНЕ во вид на предизборни ветувања за наводна посветла и поубава иднина. Во нивнатa програма која реално е збирштина на лаги напишани на 500 страни веќе никој ...

Повеќе »

Јаневиќ: Се покажа оправдано барањето на ЛДП за поставување на мерна станица во Куманово

Се покажа како оправдано и повеќе од потребно, континуираното барање на ЛДП за поставување на мерна станица во Куманово. Благодарение на тоа, нашите сограѓани сега имаат можност на лесен и достапен начин да го видат квалитетот односно неквалитетот на воздухот кој секојдневно го вдишуваат. Почитувани сограѓани, резултатите од мерната станица се застршувачки. Од анализа на податоците од мерната станица може ...

Повеќе »

Јаневиќ: Како ВМРО-ДПМНЕ стана најбогатата партија во една од најсиромашните земји во Европа?

Интегрален текст од прес конференцијата на портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ Очајните се обидите на поранешниот премиер преку најава со задоцнети проекти да го отргне вниманието на јавноста од сомнителните активности на неговата партија. Имено,партијата на Груевски веќе една недела молчи како ДПМНЕ успеа да стане најбогата партија во една од најсиромошните држави во Европа. ВМРО ДПМНЕ цела недела нема ...

Повеќе »

ЛДП ја продолжува својата меѓународна активност

Делегација на ЛДП во состав Филип Јаневиќ -портпарол, Антонио Димов -Извршен секретар и Александар Ружин -одговорен за организациски активности, викендов учествуваат на Регионалната Академија за Либерализам во Загреб. Оваа академија водена од искусни обучувачи од сестринските партии на ЛДП од Холандија,ВВД и Д66, има за цел да ја подобри внатрепартиската организација и да ја зајакне партиската структура во пресрет на ...

Повеќе »

ЛДП: Независна истрага да ја одгатне мистеријата „Диво насеље“

Интегрален текст од прес-конференцијата на портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ   Точно на овој ден, пред една година, загинаа осуммина полицајци во кумановската акција „Диво насеље“ и сега по 365 дена семејствата на загинатите, нивните пријатели и целата македонска јавност се уште се пред дилемата како и за што загинаа, по чие сценарио и по чија вина. За нас и ...

Повеќе »

Јаневиќ: До кога Никола Груевски ќе молчи за својот имот?

(ИНТЕГРАЛЕН ТЕКСТ ОД ДЕНЕШНАТА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА) Минатата недела Либерално-Демократската Партија излезе во јавноста со соопштение односно со прашање до поранешниот премиер јавно да каже колку тежи неговиот имот. По 10 поминати дена од тоа соопштение, јавноста сеуште не доби одговор на прашањето “Колку е богат Никола Груевски”?. На сајтот на државната комисија за спречување на корупција не може да се ...

Повеќе »

Јаневиќ: Иванов, дали си спремен да го потврдиш уништувањето на уставниот поредок?

Интегрален текст од денешната прес-конференција на портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ Со вчерашната скандалозна одлука на Уставниот Суд, со кој се укинува Законот за помилување од 2009-та година, судот се стави во директна служба на осомничените високи функционери на ВМРО ДПМНЕ. Целта е повеќе од јасна – злосторничко здружување со цел останување на власт на една партија. Експресната одлука, непозната ...

Повеќе »