Tag Archives: Џес Бејли

Министерот Зоран Шапуриќ присуствуваше на “Галичка свадба 2017“

Потпретсеателот на Либерално демократската партија и Министерот во Владата на Република Македонија, Проф. д-р Зоран Шапуриќ, на 16-ти јули, присуствуваше на светски позната  културна традиционалната манифестација “Галичка свадба“. На манифстацијата присуствуваа неколку илјади посетители, претставници на димпоматскиот кор, заедно со министрите Робет Алаѓозовски и Роберт Поповски. За време на манифестација, министерот Шапуриќ имаше средби и разговори со организаторите и учесниците ...

Повеќе »

ЛДП: Да престане хајката против амбасадорите-пријатели на Македонија

Либерално-демократската партија ја изразува својата длабока загриженост по последните соопштенија произлезени од Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, со кои свесно се нанесува штета на односите помеѓу државата и западните земји-пријатели на Македонија. ВМРО-ДПМНЕ во еден ден успеа да се скара со САД, СР Германија и со ЕУ, откако без тронка срам и почит кон функцијата, безочно бараше „виновници“ за политичката криза ...

Повеќе »

Средба Милевски – Бејли

Делегација на Либерално-демократската партија, предводена од претседателот на партијата, Горан Милевски, денес оствари работна средба со амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија, Н.Е. г-дин Џес Бејли. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба во Македонија, како и за начинот на решавање на политичката криза. Амбасадорот беше запознаен со ставовите и мислењата на ЛДП за начинот на излез ...

Повеќе »