🗣️Меѓународниот секретар на Либерално демократската партија, Емир Ќориќ беше дел од тркалезната маса со лидери и претставници на либералните партии од Западен Балкан која ја организираше политичката група „Renew Еurope“ во Европарламентот .
👥На состаноците се дискутираше за политичките состојби во Европа, Извештајот на ЕУ за Западен Балкан, за пакет-планот за помош за земјите од Западен Балкан како и за претстојните Европски избори.
🇲🇰🤝🇪🇺Ќориќ оствари средби со повеќе европратеници, еврокомесари и високи претставници на ЕУ кои изразија поддршка за брзо членство на земјите од Западен балкан во ЕУ.
🇪🇺Пораката на „Renew Еurope “е јасна, местото на Западен Балкан е во ЕУ”.
.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *