Skip to content

ЦО на ЛДП со свои заклучоци во врска со “Фракцускиот предлог“

ЦО на ЛДП со свои заклучоци во врска со “Фракцускиот предлог“

Либерално демократската партија на седница на Централен Одбор во врска со информацијата за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија, предложена од
Прочитајте повеќе

Средба со Сојузот на средношколци на Македонија

Потпретседателката на ЛДП и пратеник во републичкото Собрание, Моника Зајкова, беше дел од состанокот на Сојуз на Средношколци на РСМ – Unioni i Nxënësve të Shkollave të Mesme со Премиерот
Прочитајте повеќе

Дејанчо Цветановски: Јасна и безрезервна поддршка на либералите од Европа за интерграција на Македонија во ЕУ

Изминатиов викенд, во Сараево (БиХ), како член на Управниот одбор на ЛИБСЕЕН (Liberal South East European Network), имав можност, а секако и чест, да присуствувам на конференцијата под мотото: “Европа
Прочитајте повеќе

Изборно Собрание на ОО на ЛДП – Крива Паланка

На 13.05.2022 година, во просториите на ЛДП Крива Паланка, се одржа редовното изборно собрание на ОО на ЛДП Крива Паланка. Беше избрано ново раководство на Општинската организација кое, ширејќи ја
Прочитајте повеќе

Моника Зајкова: Средба со г. Азај Гулијев, потпретседател на Парламентарното собрание на ОБСЕ

Средба со г. Азај Гулијев, потпретседател на Парламентарното собрание на ОБСЕ и специјален претставник за Југоисточна Европа. Македонија во 2023 е претседавач на ОБСЕ што не прави креатор на политиките
Прочитајте повеќе

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, гостин во емисијата “24 анализа“ на ТВ24.

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, гостин во емисијата “24 анализа“ на ТВ24. “Што ќе значи блокадата на Собранието од страна на опозицијата?“   https://youtu.be/C-m-dFOGkCs
Прочитајте повеќе

8-мо изборно Собрание на ОО на ЛДП Битола

Вчера (04.05.2022), во Официрскиот дом во Битола, се одржа 8-то Собрание на Општинската организација на Либерално-демократската партија – Битола. Ова Собрание беше редовно изборно Собрание на кое членовите избраа ново
Прочитајте повеќе

ЛДП – 25 години европски вредности

19 април 1997 година, формирана е Либерално-демократската партија на обединувачкото Собрание, на Либералната партија на Стојан Андов и на Демократската партија на Петар Гошев, со што се формира денешниот политички
Прочитајте повеќе

Почина Проф. д-р Ѓорѓи Марјановиќ

RIP Ѓорѓи Марјановиќ Дисидент од времето на комунизмот. Еден од најпознатите професори на Правниот факултет. Основач и прв претседател на Лигата за демократија, која подоцна се соединува со ЛДП. Од
Прочитајте повеќе

Меѓународна конференција: “Политичко учество на жените од либералните партии од западен Балкан“

Од 23.03 до 25.03 во Сараево, Босна и Херцеговина, во организација на Фондацијата “Борис Дивковиќ“ и либералната партија од БиХ – “Наша странка“, се одржува меѓународна конференција на тема –
Прочитајте повеќе